Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.10.2018 14:56 Zahraničie
V prípade biologických zbraní je Európa v neustálom strehu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2018 14:56 Zahraničie

V prípade biologických zbraní je Európa v neustálom strehuBANSKÁ BYSTRICA – Takmer 200 odborníkov z väčšiny signatárskych členských štátov Dohody BWC (zákaz vývoja, výroby a skladovania biologických a toxínových zbraní a ich ničení) vrátane Slovenska sa zúčastnilo na nedávnom stretnutí v Ženeve.


Sledovali ho aj zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie, Červeného kríža, Interpolu, národných agentúr či mimovládnych organizácií.

 

"Naša účasť na tomto dôležitom podujatí prispela k celkovému nadhľadu súvisiaceho s problematikou BWC v podmienkach SR. Mapuje trendy a smerovania medzinárodnej komunity v danej oblasti, ktoré v prípade naliehavej potreby, čo biologické zbrane a bioterorizmus nepochybne sú, možno pružne uplatniť. Na Slovensku máme zriadený národný orgán pre kontrolu biologických zbraní - Informačné centrum pre bakteriologické, biologické a toxínové zbrane, ktorý pracuje pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Vzniklo v roku 2001 ako reakcia na antraxové útoky v USA a vo svete," konštatoval stály zástupca ministerstva zdravotníctva (MZ) pre problematiku bioterorizmu, krajský hygienik banskobystrického RÚVZ Cyril Klement.

 

Ako zdôraznil, Slovensko si dlhodobo plní všetky úlohy vyplývajúce z celosvetového boja proti týmto zbraniam.

"Zaoberáme sa problematikou biologických a toxínových zbraní po stránke medzinárodno-politickej, spolupracujeme s ministerstvom zahraničných vecí, hasičským zborom, políciou, Úradom civilnej ochrany ako i ďalšími relevantnými organizáciami. So svojím priamym nadriadeným orgánom – MZ SR pripravujeme podklady, stanoviská, publikácie tak, aby bolo Slovensko po odbornej stránke pripravené aj na takú hrozbu," dodal Klement je zároveň vedúcim centra. Od jeho vzniku vyšetrili v RÚVZ v Banskej Bystrici takmer 900 rizikových zásielok, pričom ani jedna nebola pozitívna.

 

Dohoda o zákaze vývoja, výroby a skladovania bakteriologických, biologických a toxínových zbraní je platná od roku 1975 a postupne ju ratifikovalo dnes už 177 štátov sveta. Podľa odborníkov je možnosť použitia biologických zbraní dosť reálna.

 reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok