Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. apr. 2021Marcel
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
Monika Jankovská
Monika Jankovská
15.02.2021 14:29 Domov
V prípade Jankovskej pokusu o samovraždu nebolo zistené žiadne pochybenie zo strany väznice
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.02.2021 14:29 Domov

V prípade Jankovskej pokusu o samovraždu nebolo zistené žiadne pochybenie zo strany väzniceSLOVENSKO - Zo strany zamestnancov väznice či členov justičnej stráže nebolo zistené žiadne pochybenie ohľadom Moniky Jankovskej a jej pokusu o samovraždu.


V prípade Moniky Jankovskej a jej pokuse o samovraždu nebolo zistené zo strany príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže  žiadne zanedbanie povinností. Informoval o tom prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

 

 

 „Z vykonanej mimoriadnej previerky vyplynulo, že o samovražednom pokuse obvinenej Moniky Jankovskej službukonajúci strážcovia nevedeli a nebola zistená žiadna okolnosť, na základe ktorej by takéto predpokladané konanie mali zistiť. O možnom suicidiálnom pokuse sa obvinená zmienila až ústavnej lekárke v poobedňajších hodinách. Ústavná lekárka potom prijala adekvátne opatrenia," objasnil prokurátor.

 

 

Prokuratúra navrhla, aby pri výskyte podobných udalostí v ústavoch na výkon väzby a trestu odňatia slobody u osôb, ktoré sú na cele umiestnené samostatne bez iných osôb, vykonával preverovanie Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra a to z dôvodu zachovania nestrannosti a objektivity a aby bola zavedená nová legislatíva vydávania liekov väzňom.

 

„Z mimoriadnej previerky boli vyvodené aj všeobecné závery, najmä čo sa týka nevyhovujúcej internej úpravy výdaja liekov obvineným, ktorým je podľa doterajšej úpravy možné vydávať lieky v celom balení naraz. V tejto súvislosti sa javí ako mimoriadne potrebné zaviesť novú legislatívnu úpravu vydávania liekov obvineným tak, aby im boli vydávané iba jednotlivé lieky podľa ordinácie lekára. Takto by sa výrazne eliminovala možnosť zneužitia liekov ich nadmerným požitím,"  vysvetlil Vozár.

 

 

Krajský prokurátor v Banskej Bystrici sa zároveň obrátil na Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže a požiadal ho o preverenie zákonnosti postupu Nemocnice pre obvinených a odsúdených Trenčín, ktorá neumožnila prokurátorovi vykonávajúcemu previerku nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie obvinenej.  A to aj napriek tomu, že Jankovská v prítomnosti jej obhajcu do zápisnice o výsluchu udelila súhlas na nahliadnutie do jej zdravotnej dokumentácie.

 

„Výklad ustanovení zákona o zdravotnej starostlivosti považujeme zo strany nemocnice za krajne reštriktívny, čo v konečnom dôsledku znemožnilo vykonať komplexnú previerku prípadu," zdôraznil Vozár.

 

Súvisiaci článok:

POTVRDENÉ: Jankovská sa vo väzbe pokúsila o samovraždu

 

Fico prirovnal Jankovskú k politickému väzňovi, Lipšic a Krajniak sú podľa neho Pat a Mat a podal na nich trestné oznámeniereklama


Zdroj: TASR/ TERAZ.sk/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok