Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2020Ľubomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.07.2018 12:14 Domov
V prvom polroku klesol na Slovensku počet falzifikátov bankoviek aj mincí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.07.2018 12:14 Domov

V prvom polroku klesol na Slovensku počet falzifikátov bankoviek aj mincíBRATISLAVA - V prvom polroku tohto roka klesol počet falzifikátov bankoviek aj mincí. Celkovo bolo zadržaných 774 falošných bankoviek, čo medziročne predstavuje pokles približne o polovicu. Viac ako 90 % falzifikátov bolo zadržaných v obehu. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska (NBS).


V prípade bankoviek tvorili v 1. polroku najväčší podiel falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur a 100 eur. "Napriek tomu, že kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá, je ich možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť," upozornila hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

 

Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. "Kombináciou týchto krokov je možné spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku," tvrdí Vráblik Solčányiová.

 

V 1. polroku bolo na území Slovenska zadržaných 570 kusov falzifikátov eurových mincí. "Počet zadržaných falzifikátov euromincí sa dlhodobo znižuje," podotkla Vráblik Solčányiová. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá a všetky falzifikáty mincí boli zadržané v obehu. "Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť," uviedla hovorkyňa NBS.

 

Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince v hodnote jedného a dvoch eur majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou.

 

"Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane," upozornila Vráblik Solčányiová.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok