Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
V Rusku unikli osobné údaje 1,2 milióna účastníkov hlasovania o zmenách ústavy
V Rusku unikli osobné údaje 1,2 milióna účastníkov hlasovania o zmenách ústavy
10.07.2020 16:56 Zahraničie
V Rusku unikli osobné údaje 1,2 milióna účastníkov hlasovania o zmenách Ústavy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2020 16:56 Zahraničie

V Rusku unikli osobné údaje 1,2 milióna účastníkov hlasovania o zmenách ÚstavyMOSKVA - Údaje o pasoch absolútne všetkých účastníkov elektronického hlasovania o zmenách ruskej Ústavy sú dostupné na internete. Ide o osobných údajoch 1,2 milióna ľudí.


Program je voľne prístupný

Korešpondenti portálu Meduza zistili, že do špeciálnej databázy boli vložené čísla pasov všetkých ľudí, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa elektronického hlasovania. Členovia volebných komisií mohli pomocou osobitného programu skontrolovať či sa konkrétny občan zaregistroval na elektronické hlasovanie a či hlasoval.

 

Inštalačný súbor pre tento program sa umiestnil na server jedného z vládnych orgánov. Prístup k nemu bol navyše voľný, každý si ho mohol stiahnuť. Inštrukcie na inštaláciu programu a heslo boli zaslané všetkým územným volebným komisiám.

 

 

"Dokument neobsahoval žiadne známky utajenia a dôvernosti", - poznamenáva portál Meduza.

 

Samotné heslo sa však ukázalo, ako nebezpečné - bolo zistené pomocou jednoduchého programu na výber hesla.

 

Osobné údaje viac ako milióna ľudí

Po stiahnutí programu užívateľ dostane databázu, ktorá obsahuje informácie o viac ako miliónov pasov Rusov, ktorí sa zaregistrovali na elektronické hlasovanie.

 

Číslo pasu v Rusku je jedným z najdôležitejších typov osobných údajov, ktoré sa podobajú rodnému číslu na Slovensku.

 

 

Novinári portálu, ktorí si stiahli a nainštalovali program, tak dostali 1 190 726 záznamov s údajmi o pasoch. Podľa úradov najmä toľko voličov bolo zaregistrovaných pre elektronické hlasovanie.

 

To je v rozpore s tvrdeniami orgánov, že elektronické hlasovanie bolo úplne bezpečné a údaje voličov boli dobre chránené, zdôrazňuje Meduza.

 

Hlasovanie za zmeny a doplnenia ústavy

Hlasovanie o zmenách a doplneniach Ústavy Ruskej federácie sa konalo od 25. júna do 1 júla. Spočiatku to bolo naplánované na 22. apríla, ale potom bolo odložené kvôli pandémii koronavírusu. Vzhľadom na zložitú epidemiologickú situáciu sa rozhodli vykonávať hlasovanie počas celého týždňa a tiež elektronicky.

 

 

Podľa Ústrednej volebnej komisie teda 77,92% Rusov schválilo zmeny a doplnenia, 21,27% hlasovalo proti. Podľa predsedníčky volebnej komisie Elly Pamfilovovej bola účasť na voľbách v celej krajine 65 percent.reklama


Zdroj: Meduza/Netky, Anna Mogilevskaia

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok