Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
06.10.2010 07:28 Politika
V stredu sa budú ministri zaoberať návrhom rozpočtu na budúci rok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2010 07:28 Politika

V stredu sa budú ministri zaoberať návrhom rozpočtu na budúci rok
Návrh zákona o štátnom rozpočte na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2011 až 2013 je hlavným bodom stredajšieho (6.10.) rokovania vlády. Do Národnej rady (NR) SR musí kabinet rozpočet predložiť do 15. októbra.
      Podľa návrhu, o ktorom majú v stredu rokovať ministri, dosiahnu celkové príjmy štátneho rozpočtu v budúcom roku 13,092 miliardy eur a výdavky 16,916 miliardy eur. Výsledkom by mal byť deficit hospodárenia štátu na úrovni 3,823 miliardy eur.
      Celkový deficit verejnej správy by sa mal v budúcom roku znížiť z tohtoročných 5,109 miliardy eur na 3,439 miliardy eur, a to pri príjmoch 23,308 miliardy eur a výdavkoch 26,747 miliardy eur. Schodok verejných financií by tak mal postupne klesať z tohtoročných 7,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 4,9 % v budúcom roku a 3,8 % v roku 2012. V roku 2013 by sa mal už dostať na úroveň 2,9 % HDP, teda pod 3-% hranicu stanovenú európskymi rozpočtovými pravidlami.
      "Faktom je, že tento návrh rozpočtu v sebe nesie značné neistoty," pripúšťa v návrhu rezort financií. Tie sú spôsobené výraznými rizikami pri predpokladoch vývoja svetovej ekonomiky, skutočnou výškou deficitu v tomto roku, ako aj dopadom viacerých ozdravných opatrení na príjmy a výdavky verejných financií.
      V snahe znížiť tohtoročný takmer 8-% deficit na 4,9 % v budúcom roku pripravila vláda balík konsolidačných opatrení v celkovej sume 1,75 miliardy eur. Získať ich chce úsporou výdavkov v objeme viac ako 980 miliónov eur a zvýšením príjmov na úrovni 770 miliónov eur.
      Okrem rozpočtu verejnej správy je do programu rokovania vlády zaradený aj návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne, Exportno-importnej banky, Slovenského pozemkového fondu či Fondu národného majetku. Ministri by mali rokovať aj o návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy a odvode do Národného jadrového fondu.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok