Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2020Vendelín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.08.2015 17:18 Domov
V zatvorených nátierkach analýzy botulotoxín nenašli
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2015 17:18 Domov

V zatvorených nátierkach analýzy botulotoxín nenašliBRATISLAVA - Analýza Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) nepotvrdila prítomnosť baktérie Clostridium botulinum v neotvorených výrobkoch Alfa Bio.


"Prítomnosť baktérie nebola potvrdená ako vo výrobkoch odobratých zo Slovenského misijného hnutia, odkiaľ sa údajne cícerová nátierka dostala k postihnutému pacientovi, tak ani z kontrolnej šarže vo výrobe Alfa Bio. Potvrdzujú to výsledky uskutočnené na podnet RVPS ako aj Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica. Podozrenie bolo detekované v použitých obaloch odobratých z odpadkového koša v rodine pacienta po viac ako 24 hodinách od konzumácie," uvádza sa to v stanovisku spoločnosti Alfa Bio k aktuálnym výsledkom analýz ich produktov, o ktorom v mene spoločnosti informovala agentúru SITA Zuzana Krištof Ozanová z agentúry Seesame. Alfa Bio spolupracuje so všetkými úradmi na vyšetrení príčin ochorenia pacienta. V záujme bezpečnosti a dôvery zákazníkov Spoločnosť Alfa Bio s.r.o. sťahuje šaržu s dátumom spotreby 21.08.2015 z trhu.

 

 

 

Posted by Alfa Bio on 19. august 2015


Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica nahlásil v utorok 18. augusta prípad podozrenia na botulizmus, ktorý sa vyskytol minulý u 43-ročného pacienta z okresu Banská Bystrica. Ako informovala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica Mária Avdičová, pacient ochorel minulý týždeň, v noci z utorka 11. augusta na stredu 12. augusta, keď začal pociťovať prvé príznaky - ťažobu na žalúdku a nevoľnosť. Nadránom už mal dvojité videnie, neistú chôdzu, závraty, cítil sa veľmi slabý, mal problémy s prehĺtaním. Išiel so sprievodom na lekársku službu prvej pomoci, odkiaľ ho poslali na urgentný príjem do Rooseveltovej nemocnice. Tam ho hospitalizovali na neurologickej klinike, kde vyslovili podozrenie na botulizmus na základe typických klinických príznakov.


Pacientov stav sa začal prudko zhoršovať, preto ho preložili na metabolickú jednotku intenzívnej starostlivosti internej kliniky a podali mu tri dávky antibotulinického séra. Pacient však upadol do kómy a preložili ho na oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny. "Ide teda o prípad ochorenia s typickým klinickým obrazom botulizmu a ako faktor prenosu bola pravdepodobne cícerová nátierka, v ktorej zvyškoch bolo detegované suspektné clostridium botulinum," informovala ďalej 18. augusta Avdičová s tým, že baktéria clostridium botulinum patrí medzi mikrobiálnych pôvodcov otravy z potravín. Laboratórne testy ho dokázali v obsahu obalov cícerovej nátierky od výrobcu Alfa bio, ktorú pacient konzumoval a ktorá mala dátum spotreby 21. augusta tohto roka. Zvyšky z obalov koložvárskej kapusty vegetariánskej, ktorú pacient tiež konzumoval, boli negatívne, rovnako ako vyšetrenie obsahu cícerových nátierok odobratých v originálnom balení tej istej šarže. "Keďže uvedená potravina je tesne pred dátumom spotreby a v predajniach sa už pravdepodobne nenachádza, môžu ju mať zakúpenú spotrebitelia. Aj touto cestou informujeme a vyzývame obyvateľstvo, aby túto nátierku už nekonzumovali," dodala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica Mária Avdičová. O prípade RÚVZ Banská Bystrica informoval na svojej webstránke http://www.vzbb.sk, v časti tlačové správy.


tm;khreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internet, facebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok