Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. apr. 2021Ervín
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
Môže to byť veľký krok pre boj s rakovinou.
Môže to byť veľký krok pre boj s rakovinou.
23.02.2021 19:00 Domov
Vďaka slovenským vedcom sa v onkológii vytvárajú nové možnosti pre výskum
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.02.2021 19:00 Domov

Vďaka slovenským vedcom sa v onkológii vytvárajú nové možnosti pre výskumObjav slovenských vedcov otvára možnosti pre ďalší onkologický výskum. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller.


Výskumníci pod vedením Silvie Bágeľovej Polákovej zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a Tomáša Szemesa z UK zistili, že proteíny homologickej rekombinácie, teda druh núdzovej opravy rozsiahlych poškodení DNA, regulujú zapínanie a vypínanie viac ako 500 génov.

 

 

Doteraz sa totiž predpokladalo, že tieto proteíny sa podieľajú iba na oprave DNA. Miller dodala, že u človeka môže tento mechanizmus zohrať úlohu aj pri onkologických ochoreniach. Vedci svoj výskum koncom januára zverejnili v časopise z oblasti biochémie Nucleic Acids Research.

Miller vysvetlila, že organizmus v prípade poškodenia DNA zapojí mechanizmy na jej opravu. Medzi najvážnejšie poškodenia DNA patrí výskyt dvojvláknových zlomov, pri ktorých môže chybná oprava spôsobiť vznik rakoviny alebo smrť bunky. Za opravu dvojvláknových zlomov na DNA je zodpovedná aj homologická rekombinácia.

 

 

Hovorkyňa doplnila, že slovenskí vedci odhalili súhru medzi dráhou homologickej rekombinácie a komplexom HIRA. 

 

"Komplex HIRA sa výraznou mierou podieľa na regulácii zapínania a vypínania viacerých génov. Svojou aktivitou tiež zabraňuje vírusovej DNA ovplyvniť ľudský genóm, čím prispieva k antivírusovej vnútornej imunite," objasnil Szemes.

 


Vplyv dráhy homologickej rekombinácie na prepis viac ako 500 génov zistili výskumníčky Ivana Mišová a Alexandra Piteľová zo SAV. Pomocou porovnávacej analýzy ukázali, že rovnaký typ génov je regulovaný aj cez komplex HIRA. Gény, ktoré sú takýmto mechanizmom regulované, sa nachádzajú v blízkosti "LTR retrotranspozónov". Tie sú, ako podotkla Miller, mobilnými elementmi v genóme, ktoré majú zrejme spoločný pôvod ako retrovírusy.

Poznatky o dopade nesprávnej núdzovej opravy DNA na génovú expresiu sa podarilo získať z rozsiahlej analýzy bioinformatikov Jaroslava Budiša a Juraja Gazdaricu z Vedeckého parku UK.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok