Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.12.2018 13:37 Relax
Vďaka špeciálnemu stimulátoru pomáhajú lekári NÚDCH deťom s epilepsiou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.12.2018 13:37 Relax

Vďaka špeciálnemu stimulátoru pomáhajú lekári NÚDCH deťom s epilepsiouBRATISLAVA - Deťom s epilepsiou, ktorá nereaguje na liečbu tabletkami, pomáha špeciálny stimulátor. Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) vďaka liečbe stimuláciou vagového nervu pomohli takmer 30 detským pacientom.


Podľa generálneho riaditeľa NÚDCH Ladislava Kuželu sa podarilo vytvoriť liečebnú metódu, ktorá dokáže pomôcť pacientom bez nutnosti operácie mozgu.

 

"Princíp liečby môžeme porovnať ku kardiostimulátoru. Pri liečbe epilepsie sa stimulačná elektróda pripája k nervu na krk bez potrebnej operácie mozgu," priblížil.

 

Ako uviedla prednostka Kliniky detskej neurológie LF UK a NÚDCH Miriam Kolníková, vďaka liečbe tzv. vagovým stimulátorom sa skrátil čas hospitalizácie, ako aj počet hospitalizácií detských pacientov.

 

"Generátor sa nastaví a spustí na automatickú 30-sekundovú stimuláciu v intervaloch každých päť minút. Okrem toho je možné robiť ešte extrastimuláciu, ktorá sa robí priložením magnetu a môže sa spustiť hocikedy v prípade záchvatu alebo približujúceho sa záchvatu, čím sa záchvat zastaví alebo sa mu predíde a nie je potrebné podať protizáchvatový liek," vysvetlila Kolníková princíp fungovania stimulátora, ktorý zmierňuje priebeh epilepsie. Dodala, že Slovensko je jednou z krajín, ktorá má najväčší počet detí odliečených týmto spôsobom.

 

 

Epilepsia patrí medzi najčastejšie neurologické ochorenia u detí. Lieči sa antiepileptikami, ak táto liečba nezaberá, hľadajú sa alternatívne spôsoby liečby. Na Slovensku podľa lekárov nereaguje na liečbu tabletkami asi tretina detských pacientov s epilepsiou.

 

Vďaka stimulátoru zaznamenali zmiernenie alebo vymiznutie záchvatov u 41 percent pacientov. Efekt liečby sa nedostaví okamžite, ale v priebehu šiestich mesiacov až dvoch rokov.

 

 reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok