Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Vakcína na Covid 19
Vakcína na Covid 19
15.01.2021 09:06 Domov
Vedci potvrdili, že jediné východisko z pandémie je očkovanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.01.2021 09:06 Domov

Vedci potvrdili, že jediné východisko z pandémie je očkovanieVedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied považujú očkovanie za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Podľa nich je očkovanie jediným univerzálnym a vedecky dokázaným mechanizmom „tréningu“ imunitného systému na rozoznanie infekcie a zabránenie vzniku ochorenia.


 

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) uviedli, že očkovanie je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie.  Vyhlásenie, ktoré poskytla Katarína Gáliková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV, reprezentuje oficiálny názor akadémie. Gáliková dodala, že stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 odporúčajú všetkým obyvateľom Slovenska, ak im to umožňuje ich zdravotný stav.

 

 


„Vakcinácia je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie, ktoré nám otvorí návrat do normálneho života a umožní oživenie spoločenských a ekonomických aktivít, vrátane vzdelávania,“ vyzdvihli odborníci. Očkovanie považujú za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Podľa nich je očkovanie jediným univerzálnym a vedecky dokázaným mechanizmom „tréningu“ imunitného systému na rozoznanie infekcie a zabránenie vzniku ochorenia.

Vedci objasnili, že očkovaná osoba je ochránená pred vznikom či ťažkým priebehom ochorenia. Prevencia vzniku ochorenia očkovaného chráni i pred nepriaznivými zdravotnými následkami, ktoré môžu dlhodobo pretrvávať po prekonaní infekcie vírusom SARS-CoV-2. Pokles chorobnosti vďaka vakcíne, by mohol odľahčiť záťaž zdravotníctva a umožniť obnovenie liečby pacientov s inými ochoreniami, ktorá bola pre pandémiu odložená alebo prerušená.

„Uvedeniu vakcíny do praxe vždy predchádza dôsledné klinické skúšanie na desiatkach tisícok dobrovoľníkov a dôsledná analýza účinnosti a najmä bezpečnosti vakcíny nezávislými národnými a nadnárodnými inštitúciami,“ vysvetlili.

 „Na Slovensku sa v súčasnosti používa vakcína na báze mRNA, ktorá kóduje S proteín vírusu SARS-CoV-2 (Pfizer/BioNTech). mRNA je zabalená v lipidickej nanočastici, ktorá zvyšuje jej stabilitu a zlepšuje účinnosť. Klinické skúšky preukázali jej dobrý bezpečnostný profil a účinnosť 52 percent po 12 dňoch od prvej dávky a 95 percent po siedmich dňoch od druhej dávky,“ poukázali vedci.

 

Pripomenuli i to, že po dosiahnutí určitého percenta očkovaných osôb v populácii vakcinácia navodí kolektívnu imunitu. Zvyčajne sa udáva viac než 70 percent zaočkovaných osôb. Kolektívnou imunitou sa obmedzí šírenie vírusu a zabráni infekcii osôb, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov. Výsledkom tak budú zachránené životy.

 reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash, web SAVNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok