Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 17°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.05.2019 09:10 Environetky
Vedci v Cambridgei sa pokúsia zachrániť planétu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.05.2019 09:10 Environetky

Vedci v Cambridgei sa pokúsia zachrániť planétuBRATISLAVA - V rámci uznávanej univerzity v britskom Cambridgei vybudujú výskumné centrum, kde budú odborníci a uznávaní vedci vyvíjať nové metódy určené na boj s klimatickými zmenami.


S touto myšlienkou prišiel bývalý šéf tímu vedeckých poradcov britskej vlády David King. "To, čo spravíme v najbližších desiatich rokoch, ovplyvní budúcnosť ľudstva na najbližších 10-tisíc rokov," cituje BBC Kinga. Odborník sa totiž vyjadril, že má obavy z toho, že sa veda neuberá správnym smerom a metódy, ktoré zavádza, nebudú dostačujúce na záchranu prírody.  

 

V tomto novovybudovanom centre budú mať vedci dostatočný priestor na to, aby sa venovali výskumu netradičných a alternatívnych spôsobov, ako zachrániť našu planétu. Jedným z veľmi zaujímavých nápadov je napríklad umelé zmrazovanie pólov, ktoré sa v súčasnosti rýchlo roztápajú. To by sa vraj dalo docieliť striekaním slanej vody vysoko na oblohu z lodí bez ľudskej posádky. Zvýšený obsah čiastočiek soli by tak mohol rozptýliť oblaky, pokryla by sa nimi väčšia časť oblohy a územie pod nimi by sa ochladilo.
 

Nemenej podstatný je tiež boj s emisiami. V tejto súvislosti sa vedci snažia vyvinúť novú technológiu, pomocou ktorej bude možné veľmi efektívne tieto škodliviny zachytávať. Takto získaný oxid uhličitý by sa skladoval v podzemných zásobárňach a neskôr by sa z neho vyrábalo palivo.

 

 

Už viackrát v odborných kruhoch zaznel aj nápad, že moria a oceány by bolo potrebné obohacovať o planktón, ktorý ma mimoriadnu schopnosť zachytávať veľký objem emisií. Pokiaľ by sa to podarilo, „odľahčili“ by sme sa o množstvo skleníkových plynov v atmosfére.
 

Mnohí vedci sú však skeptickí a tvrdia, že svoj čas sme už premrhali a v súčasnosti neexistujú opatrenia, ktoré by proces otepľovania podnebia na našej planéte odvrátili.

 reklama


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok