Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
12. apr. 2021Estera
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
15.10.2020 11:34 Koronavirus
Vedci vyvracajú mýty vrátane neúčinnosti rúšok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.10.2020 11:34 Koronavirus

Vedci vyvracajú mýty vrátane neúčinnosti rúšokNa začiatku októbra zverejnila medzinárodná skupina renomovaných vedcov dokument, ktorý upozorňuje na dôležitosť prenosu koronavírusu vzduchom prostredníctvom aerosólov a vyvracia niektoré mýty, ktoré panujú aj v radoch odbornej verejnosti.


Okrem iného upozorňujú na fakt, že napriek presvedčeniu niektorých odborníkov, rúška pomáhajú chrániť práve aj pred vírusovými časticami v aerosóloch.

 

Doteraz panovala u odborníkov zhoda, že vírus sa prenáša najmä kvapôčkami, majú však dôkazy o tom, že hlavným spôsobom prenosu je aerosól, presnejšie povedané častice menšie ako kvapôčky, ktoré obsahujú vírus a ktoré môžu vo vzduchu vydržať dlhú dobu.

 

 

Skupina vedcov na čele s profesorom chémie Jose-Luis Jimenez z Coloradskej univerzity, ktorý sa viac ako dvadsať rokov na aerosóly špecializuje, preto zverejnila obsiahly dokument, v ktorom opisuje doposiaľ zistené fakty o aerosólovom prenose koronavírusu. Dokument, na ktorom sa ďalej podieľali aj virológovia, je k dispozícii a anglickom, francúzskom, nemeckom a španielskom jazyku.

 

V ňom ponúka vysvetlenie, ako sú aerosóly definované, ako vírus prenášajú a ako sa proti nákaze z aerosólov brániť. Vedci tiež vysvetľujú mýty a nepresnosti, ktoré o aerosóloch a ochrane proti nim kolujú v radoch laickej i odbornej verejnosti.

 

Prenos koronavírusu SARS-CoV-2 prebieha v zásade tromi cestami. Tou prvou je prenos dotykom, kedy sa dotýkame kontaminovanej plochy, na ktorej zostali vírusové častice.

 

Druhý je prenos kvapôčkami, teda časticami väčšími ako 100 mikrometrov vylučovanými človekom. Tretím je potom práve prenos aerosólov (niekedy tiež prenos vzduchom) - časticami naopak menšími ako 100 mikrometrov.

 

Ako veľkú úlohu pri prenose však tieto tri spôsoby hrajú? To je momentálne veľmi kontroverznou témou a predmetom dlhých diskusií, pripomínajú autori dokumentu. CDC (Americká Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb) tvrdí, že šírenie kvapôčkami je dominantný, dotykom možné, ale minoritné a šírenie aerosóly úplne minoritné. Organizácia WHO považuje kvapôčky a prenos dotykom za dominantné spôsob šírenia a aerosóly za minoritné.reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok