Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Neurológovia zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka menia štruktúru mozgu
Neurológovia zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka menia štruktúru mozgu
18.09.2020 16:44 Relax
Vedci zistili, ako cukrovka a vysoký krvný tlak ovplyvňujú mozog
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2020 16:44 Relax

Vedci zistili, ako cukrovka a vysoký krvný tlak ovplyvňujú mozogOXFORD - V novej štúdii neurológovia z Oxfordskej univerzity zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka menia štruktúru mozgu, čím spomaľujú rýchlosť myslenia a zhoršujú pamäť.


Účinky cukrovky na mozog

Pri pohľade na výsledky od 22 000 dobrovoľníkov z britskej Biobanky, ktorí podstúpili skenovanie mozgu, vedci zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka významne porušujú kognitívne funkcie mozgu, najmä rýchlosť myslenia a krátkodobú pamäť.

 

"U ľudí, ktorí sú na liečbe, bol systolický krvný tlak nad 140 mm spojený s nižšou kognitívnou výkonnosťou. Čím je tlak vyšší, tým je horšia situácia", uviedol profesor neurológie a kognitívnych neurovied a hlavný riešiteľ štúdie Masud Husain.

 

 

Zdá sa, že tieto účinky sú sprostredkované zmenami v štruktúre mozgu, ktoré boli zistené pomocou nových techník analýzy skenovania mozgu MRI. K zmenám v mozgu došlo u ľudí s vysokým krvným tlakom a cukrovkou, ktorí nemali žiadne ďalšie zdravotne problémy.

 

Štúdia publikovaná v časopise Nature Communications ukazuje, že účinky krvného tlaku boli najsilnejšie u ľudí vo veku 44-69 rokov. Zatiaľ, čo u ľudí vo veku nad 70 rokov nemala úroveň tlaku taký vplyv na kognitívne funkcie mozgu.

 

Výsledky analýz MRI ukázali, že zvýšený krvný tlak a glukóza zrejme ovplyvňujú spojenia šedej a bielej hmoty v mozgu. Zdá sa, že tieto zmeny majú priamy vplyv na rýchlosť myslenia a krátkodobú pamäť.

 

 

Prevencia v strednom veku

Vedci už predtým preukázali, že krvný tlak a cukrovka v strednom veku môžu zvýšiť riziko vzniku demencie v neskoršom veku. Nové objavy oxfordskej skupiny ukazujú, že tieto faktory môžu mať priamy vplyv aj na kognitívne výkony v strednom veku.

 

Zistenia majú dôležité dôsledky na zdravie mozgu a môžu pomôcť neurovedcom odpovedať na to, ako môžeme s pribúdajúcim vekom udržiavať náš mozog zdravý a odolnejší.

 

"Monitorovanie a liečba aj mierne zvýšeného krvného tlaku môže mať vplyv na štruktúru mozgu a rýchlosť myslenia v strednom veku a zároveň ponúka potenciál na zníženie rizika vzniku demencie v neskoršom veku", uviedol profesor Husain.reklama


Zdroj: Oxford Neuroscience/Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok