Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2020Edita
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
. Kedysi dávno naši vzdialení predkovia disponovali takou superschopnosťou. Niektorí ľudia majú túto schopnosť stále
. Kedysi dávno naši vzdialení predkovia disponovali takou superschopnosťou. Niektorí ľudia majú túto schopnosť stále
17.07.2020 10:37 Zaujímavosti
Vedci zistili, že niektorí ľudia vidia viac ako 99 miliónov odtieňov farieb
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.07.2020 10:37 Zaujímavosti

Vedci zistili, že niektorí ľudia vidia viac ako 99 miliónov odtieňov fariebPodľa vedcov asi tretina vtákov a rastlín vyzerá inak, ako si myslíme. Dôvod je ten, že ľudia nerozlišujú ich skutočné farby.


Človek má vo svojom oku tri typy kužeľov - fotocitlivé bunky sietnice. Vtáky týchto druhov kužeľov majú štyri. Pernaté vidia ultrafialové žiarenie a jeho kombinácie s inými farbami. Kedysi dávno naši vzdialení predkovia mali tiež takúto superschopnosť. Niektorí ľudia ju majú stále.

 

Rozlíšiť neviditeľné

Americkí a kanadskí biológovia študovali správanie kolibríka Selasphorus platycercus. Ako sa ukázalo, kolibríky presne určujú nielen tri farby viditeľného spektra (modrú, červenú a zelenú), ale aj ultrafialové svetlo, ktoré ľudia nevidia.

 

 

To je preto, že vtáky v sietnici majú štyri typy receptorov - takzvané kužele. Ľudia majú iba tri takéto receptory, sú citliví na červenú, modrú a zelenú.

 

Vtáky tiež rozlišujú zmiešané farby - napríklad kombináciu zelenej a ultrafialovej. Ale ako presne vidia odtiene - v podobe novej farby alebo zmesi niekoľkých farieb - na to vedci ešte neprišli.

 

Vedci vysvetľujú, že vtáky majú možnosť vidieť farby a rovnako ich vnímať bez ohľadu na osvetlenie a denný čas. Táto zručnosť je rozhodujúca pri hľadaní potravy a pri výbere partnera na párenie.

 

Superzrak ľudských predkov

Americkí vedci naznačujú, že aj vzdialení predkovia človeka mali štyri druhy kužele a svet pre nich bol farebnejší.

 

Teraz je ľudské oko citlivé na dlhé (červené), stredné (zelené) a krátke vlny (fialové, modré) optického rozsahu. Všetky odtiene vnímané človekom sú výsledkom ich zmiešavania.

 

Vedci našli stopy superzraku v genóme dávnych ľudských predkov. Aj oni videli ultrafialové svetlo, ale nevideli červené a zelené farby a odtiene. Počas evolúcie sa ľudské videnie zmenilo: postupne človek začal rozlišovať viac farieb, ale oko prestávalo rozpoznávať ultrafialové svetlo.

 

Ženy môžu vidieť viac farieb

Gény, ktoré pomáhajú rozpoznať zelenú a červenú, sa nachádzajú na chromozóme X. Poškodenia týchto génov znemožňuje rozlíšiť farby. Toto vysvetľuje výskyt farebnej slepoty u mužov, pretože majú iba jeden chromozóm X.

 

Naopak, pre ženy tato situácia prináša výhody. Mutácia týchto génov môže viesť k vytvoreniu štvrtého receptora, ktorý je citlivý na svetlo s vlnovou dĺžkou medzi červenou a žltou.

 

Výsledkom mutácie sú štyri typy kužeľov, a preto oko dokáže rozlíšiť ani milión odtieňov, ako u všetkých ľudí, ale takmer sto miliónov.

 

 

Podľa odhadov amerických vedcov majú podobný zrak dve až tri percentá žien na Zemi. Britskí vedci veria, že ich je oveľa viac - asi 12 percent.

 

Doteraz sa našla iba jedna osoba, ktorá má štyri tipy kužeľov v sietnici a všetky sú funkčné. Je to britská občanka, ktorá je uvedená vo vedeckých prácach pod pseudonymom cDa29. Odborníci sa dozvedeli o jej "superschopnosti" použitím neštandardného testu na posúdenie vnímania farieb.reklama


Zdroj: RIA Novosti/Netky, Anna Mogilevskaia

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok