Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
30.05.2020 13:41 Zaujímavosti
Vedec objavil 33 živočíchov v jaskyni, ktorá bola uzavretá na 5 miliónov rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.05.2020 13:41 Zaujímavosti

Vedec objavil 33 živočíchov v jaskyni, ktorá bola uzavretá na 5 miliónov rokovČo si myslíte, že by ste po 5 miliónoch rokov úplnej izolácie od sveta našli vo vnútri úplne uzavretej jaskyne? Dinosaury? Praveké chrobáky? Dôkazy o mimozemskom živote? Nikto nevedel, kým Dr. Christian Lascu konečne neotvoril Movile jaskyňu v Rumunsku.


To, že bola tak dlho uzatvorená od sveta, spôsobilo, že čerstvý vzduch v jaskyni úplne neexistoval, čím sa vzduch vo vnútri stal toxickým a potláčateľne vlhkým. Tieto podmienky však nielen umožnili vznik neuveriteľného života.

 

Jedinečný ekosystém

Vedci doteraz identifikovali 48 druhov žijúcich vo vnútri praveku, vrátane pavúkov, škorpiónov, stonožiek a mnohých ďalších. Je neuveriteľné, že 33 z týchto stvorení, ktoré sa našli, sa nachádza iba v tejto konkrétnej jaskyni a nikde inde na zemi.

 

 

Takmer každé zviera žijúce v jaskyni, žijúce v úplnej tme, nemá vôbec žiadnu víziu a nemá žiadne farebné pigmenty. Bez schopnosti vidieť sa v organizme vyvinuli extrémne dlhé antény, končatiny a ďalšie telesné prvky, ktoré ľahko cítia cestu okolo vnútra jaskyne. Žiadne stvorenie naozaj nepotrebuje zrak, keď žije v neustálej tme.

 

 

Lokalita je tiež domovom jedinečného ekosystému, ktorý využíva toxické plyny v jaskyni. Aby bolo možné jesť veľa druhov baktérií, musia používať proces nazývaný chemosyntéza.

 

Podobne ako pri postupe fotosyntézy, ktorý rastliny používajú na povrchu, táto metóda využíva toxický plyn namiesto slnečného žiarenia. Chemosyntéza umožňuje organizmom vytvárať energiu prostredníctvom chemických reakcií, ktoré pomáhajú vytvárať jedlo.

 

 

Jediná na svete

Červy, krevety a iné malé zvieratá používajú baktérie ako potravu, zatiaľ čo škorpióny, pavúky a iné bezstavovce sa živia menšími zvieratami. Toto vytvára dokonalý kruh života, ktorý umožňuje všetkému v jaskyni pokračovať v živote a je úplne sebestačný.

 

Na zemi je jaskyňa jediným ekosystémom svojho druhu. Ale v hĺbke oceánu sú podobné oblasti, ktoré prežívajú v blízkosti hydrotermálnych prieduchov, ktoré vytvárajú takmer rovnaký druh života.

 

 

Po 30 rokoch otvorenia pre vedcov má jaskyňa potenciál poskytnúť veľa nových informácií o evolučnom procese, ale z tejto oblasti sveta je ešte potrebné preskúmať toho veľa. Mnohí odborníci stále nevedia, ako sa zvieratá stali súčasťou jaskyne, napriek niektorým pravdepodobným vysvetleniam.

 

V jaskyni Movile je stále veľa, čo treba preskúmať a objaviť, a veda bude pravdepodobne skúmať toto neuveriteľné miesto ešte mnoho rokov.reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok