Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. dec. 2019Albína
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ak bypristátie na Mesiaci v roku 1969 nebolo skutočné, niekto by to vyzradil do 3,7 roka
Ak bypristátie na Mesiaci v roku 1969 nebolo skutočné, niekto by to vyzradil do 3,7 roka
27.01.2016 14:18 Relax
Vedec z Oxfordu má vzorec: Konšpirácie majú tendenciu vyplávať na povrch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.01.2016 14:18 Relax

Vedec z Oxfordu má vzorec: Konšpirácie majú tendenciu vyplávať na povrchLONDÝN - Pri každej konšpiračnej teórii skôr či neskôr vypláva pravda na povrch. Tvrdí to britský vedec David Grimes v štúdii publikovanej v magazíne Plos One.


Odborník z Univerzity v Oxforde vytvoril matematický vzorec, ktorý dokáže určiť ako dlho by tajné sprisahanie dokázalo zostať v utajení, kým by ho niekto zámerne alebo nevedomky neprezradil. Svoju rovnicu následne aplikoval na štyri najznámejšie konšpiračné teórie.

 

Ako vedec v štúdii vysvetlil, pri zostavovaní rovnice vychádzal z Poissonovho rozdelenia. Ide o štatistický nástroj, ktorý meria pravdepodobnosť výskytu zriedkavých udalostí za určitý čas. Okrem toho pri tvorbe formuly rátal s tromi faktormi - počtom ľudí zapojených do konšpirácie, množstvom uplynutého času a takzvanou prirodzenou pravdepodobnosťou prezradenia konšpirácie. Hodnotu posledného menovaného faktoru pritom musel sám stanoviť, pričom analyzoval informácie týkajúce sa troch už prezradených manipulácií.

 

V prvom prípade išlo o program tajného sledovania telefonickej a elektronickej komunikácie americkou bezpečnostnou agentúrou NSA, o ktorej po šiestich rokoch informoval bývalý zamestnanec CIA Edward Snowden.

 

 

Druhé sprisahanie sa týkalo lekárskeho experimentu na Afroameričanoch v americkom meste Tuskegee. Tajný výskum, počas ktorého lekári 40 rokov sledovali mužov so syfilisom bez toho, aby ich o chorobe informovali a poskytli im liečbu, napokon vyzradil Peter Buxtun.

 

 

Treťou udalosťou, ktorú Grimes použil, bolo odhalenie neodborného vyšetrovania FBI, ktoré viedlo k uväzneniam a popravám nevinných ľudí. O škandále verejne informoval Frederic Whitehurst.

 

 

Grimes po zozbieraní informácií o týchto udalostiach určil, že prirodzená pravdepodobnosť prezradenia konšpirácie je štyri ku miliónu. Hoci sa táto hodnota zdá byť malá, pravdepodobnosť prezradenia sprisahania sa zvyšuje v závislosti od počtu zapojených ľudí a uplynutého času.

 

Po dosadení konštanty Grimes dokončil rovnicu, ktorú následne aplikoval na štyri známe konšpiračné teórie - názor, že pristátie na Mesiaci bolo zinscenované, že klimatické zmeny sú podvod, že očkovanie spôsobuje autizmus a napokon teóriu, že liek na rakovinu existuje, no farmaceutické firmy ho držia v tajnosti. Výpočty ukázali, že ak by tieto konšpirácie boli skutočné, o pravdivosti väčšiny z nich by sa verejnosť už dávno dozvedela. Napríklad to, že pristátie na Mesiaci v roku 1969 nebolo skutočné, by niekto vyzradil do 3,7 roka. V prípade podvodných tvrdení o klimatických zmenách by pravda vyplávala na povrch v období medzi 3,7 až 26,8 rokmi. To, že očkovanie skutočne spôsobuje autizmus, by sa potvrdilo medzi 3,2 až 34,8 rokmi. Napokon utajovanie lieku na rakovinu by sa vyzradilo do 3,2 roka od začatia tohto domnelého sprisahania.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok