Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2021Oldrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Stonehenge, Veľká Británia. Stavba je situovaná v blízkosti mestečka Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire, asi 13 km severozápadne od Salisbury.
Stonehenge, Veľká Británia. Stavba je situovaná v blízkosti mestečka Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire, asi 13 km severozápadne od Salisbury.
30.07.2020 15:18 Zaujímavosti
Veľký objav v oblasti Stonehenge! Odkiaľ pochádzajú kamene uprostred lúky?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.07.2020 15:18 Zaujímavosti

Veľký objav v oblasti Stonehenge! Odkiaľ pochádzajú kamene uprostred lúky?Vedci vypátrali, odkiaľ pochádzajú veľké sarseny z anglického monumentu Stonehenge. Podarilo sa im to vďaka analýze chýbajúcej časti, ktorú získali po takmer 60 rokoch.


Neďaleko

Testy sa zhodovali s geochemickou analýzou stojacich megalitov. Archeológovia určili, že sarseny pochádzajú z oblasti vzdialenej približne 25 kilometrov na sever, pri Marlborough.

 

Obrovské a ťažké

Sedem metrov vysoké pieskovcové balvany majú hmotnosť okolo 20 ton a okrem iného tvoria centrálnu podkovu monumentu. Takzvané "modré kamene", ktoré sa takisto nachádzajú v Stonehenge, zas pochádzajú z Preseli Hills vo Walese.
 

 

Potrebná vzorka najprv zmizla
Až doteraz sa výskumníkom nedarilo vypátrať pôvod sarsenov. Pomohla im analýza chýbajúceho jadra kameňa, ktoré zmizlo počas prác v roku 1958. Nikto netušil, kde sa nachádza, až kým sa 89-ročný Robert Phillips, ktorý sa zúčastnil na týchto prácach, nerozhodol vlani vzorku vrátiť.

 

Dôkladné porovnávanie 
Výskumníci najprv vykonali RTG fluorescenčné testovanie všetkých zvyšných sarsenov, ktoré mali podobné chemické zloženie a pochádzajú z rovnakej oblasti. Následne analyzovali sarsenové vzorky od Norfolku po Devon a porovnali ich chemické zloženie s kusom vráteného jadra. Podľa organizácie English Heritage bola možnosť deštruktívneho testu jadra "rozhodujúca", keďže preukázala, že zloženie sa zhodovalo so vzorkami sarsenov z oblasti West Woods, južne od Marlborough.

 


"Je skutočne úžasné, že môžeme využiť vedecké znalosti 21. storočia a porozumieť neolitickej minulosti a konečne odpovedať na otázku, o ktorej archeológovia debatujú už storočia," vyhlásil David Nash z Brighton University.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Pexels, Instagram, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok