Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Stonehenge, Veľká Británia. Stavba je situovaná v blízkosti mestečka Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire, asi 13 km severozápadne od Salisbury.
Stonehenge, Veľká Británia. Stavba je situovaná v blízkosti mestečka Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire, asi 13 km severozápadne od Salisbury.
30.07.2020 15:18 Zaujímavosti
Veľký objav v oblasti Stonehenge! Odkiaľ pochádzajú kamene uprostred lúky?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.07.2020 15:18 Zaujímavosti

Veľký objav v oblasti Stonehenge! Odkiaľ pochádzajú kamene uprostred lúky?Vedci vypátrali, odkiaľ pochádzajú veľké sarseny z anglického monumentu Stonehenge. Podarilo sa im to vďaka analýze chýbajúcej časti, ktorú získali po takmer 60 rokoch.


Neďaleko

Testy sa zhodovali s geochemickou analýzou stojacich megalitov. Archeológovia určili, že sarseny pochádzajú z oblasti vzdialenej približne 25 kilometrov na sever, pri Marlborough.

 

Obrovské a ťažké

Sedem metrov vysoké pieskovcové balvany majú hmotnosť okolo 20 ton a okrem iného tvoria centrálnu podkovu monumentu. Takzvané "modré kamene", ktoré sa takisto nachádzajú v Stonehenge, zas pochádzajú z Preseli Hills vo Walese.
 

 

Potrebná vzorka najprv zmizla
Až doteraz sa výskumníkom nedarilo vypátrať pôvod sarsenov. Pomohla im analýza chýbajúceho jadra kameňa, ktoré zmizlo počas prác v roku 1958. Nikto netušil, kde sa nachádza, až kým sa 89-ročný Robert Phillips, ktorý sa zúčastnil na týchto prácach, nerozhodol vlani vzorku vrátiť.

 

Dôkladné porovnávanie 
Výskumníci najprv vykonali RTG fluorescenčné testovanie všetkých zvyšných sarsenov, ktoré mali podobné chemické zloženie a pochádzajú z rovnakej oblasti. Následne analyzovali sarsenové vzorky od Norfolku po Devon a porovnali ich chemické zloženie s kusom vráteného jadra. Podľa organizácie English Heritage bola možnosť deštruktívneho testu jadra "rozhodujúca", keďže preukázala, že zloženie sa zhodovalo so vzorkami sarsenov z oblasti West Woods, južne od Marlborough.

 


"Je skutočne úžasné, že môžeme využiť vedecké znalosti 21. storočia a porozumieť neolitickej minulosti a konečne odpovedať na otázku, o ktorej archeológovia debatujú už storočia," vyhlásil David Nash z Brighton University.


 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, Pexels, Instagram, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok