Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.04.2015 14:08 Ekonomika
Via Iuris kritizuje elektráreň pre firmu blízku Brhelovi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.04.2015 14:08 Ekonomika

Via Iuris kritizuje elektráreň pre firmu blízku Brhelovi



BRATISLAVA - Na Slovensku sa plánuje výstavba veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ za 1,2 mld. eur.


Ako upozorňuje advokátka Zuzana Čaputová spolupracujúca s mimovládnou organizáciou Via Iuris, osvedčenie na jej výstavbu vydalo Ministerstvo hospodárstva SR novozaloženej firme Hyco, a. s, ktorá je personálne prepojená na údajného mecenáša Smeru Jozefa Brhela. "Firma Hyco, a. s. vznikla minulý rok v júni a nemá žiadne skúsenosti s realizáciou takýchto investícií," upozorňuje Čaputová. Podľa účtovnej uzávierky z roku 2014 nemá žiadnych zamestnancov. "Firma Hyco, a. s. má však rovnaké sídlo ako viaceré spoločnosti, ktoré sú súčasťou podnikateľskej skupiny údajného mecenáša Smeru Jozefa Brhela," tvrdí.

 

Väčšinovým akcionárom firmy Hyco je podľa advokátky Čaputovej spoločnosť DG-energy, ktorej spoluvlastníkmi sú Ladislav Lorinc a Stanislav Fuňa. Obaja sedia aj v predstavenstve firmy Pow-en, ktorá patrí do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela. Lorinc a Fuňa zároveň sedia v orgánoch ďalších firiem s vplyvom Jozefa Brhela, napríklad NS-Slovakia, E-Group, Alter Energo, Andex. Podľa osvedčenia vydaného ministerstvom hospodárstva pre firmu Hyco je zároveň odborne spôsobilou osobou pre projekt vodnej elektrárne na Ipli Michal Iró. "Tento človek bol aj overovateľom zápisnice na valnom zhromaždení Brhelovej firmy Pow-en, a je tiež členom predstavenstva spoločnosti DG-Energy," uvádza Čaputová. Doménu firmy Hyco, a. s. podľa nej zaregistrovala Anna Košťálová z firmy Pow-en. 

 

"Zámer výstavby elektrárne na Ipli je sporný aj z hľadiska energetického prínosu pre Slovensko," tvrdí advokátka. Uvedená elektráreň síce podľa nej figuruje v dokumente Energetická politika Slovenskej republiky, avšak podľa viacerých odborníkov je vzhľadom na jej rozsah pre Slovensko nepotrebná. "Z medializovaných informácií vyplýva, že jej hlavný zmysel je vývoz elektrickej energie do Maďarska. Uvedené je však sporné aj z hľadiska recesie v eurozóne a následnému poklesu cien, v dôsledku čoho dopyt po elektrine klesol," upozorňuje Čaputová. 

 

Veľkú vodnú prečerpávaciu elektráreň plánuje postaviť bratislavská akciová spoločnosť Hyco, ktorá podľa údajov obchodného registra vznikla v minulom roku, avšak sa jej už podarilo získať pre svoj projekt od Ministerstva hospodárstva SR osvedčenie. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať výstavbu energetického zdroja či infraštruktúry. Malo by ísť o prečerpávaciu vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov. Investor ju chce postaviť v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec.

 

Ako v stanovisku uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR, štát nebude nijako finančne participovať na projekte prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ. "Štát sa v tomto prípade k ničomu nezaviazal. Negarantuje žiaden dlhoročný odber ani výkupnú cenu. Investičný zámer a jeho návratnosť je rizikom súkromného investora," uviedol rezort v reakcii na medializované informácie. Riaditeľ komunikácie podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela Juraj Puchý informoval, že projekt im nepatrí a že by bol pre nich rizikový. "Projekt nám nepatrí, nemáme oň záujem a keďže by pre našu skupinu bol extrémne rizikový, nebudeme sa oň uchádzať ani v budúcnosti," povedal Puchý.



reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  Internet



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok