Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.10.2012 12:48 Veda a Technika
Vibračná vesta pomôže DFN pri liečbe detí s cystickou fibrózou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2012 12:48 Veda a Technika

Vibračná vesta pomôže DFN pri liečbe detí s cystickou fibrózou
Detská fakultná nemocnica získala na dlhodobé užívanie vibračnú vestu na liečbu cystickej fibrózy.

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach získala nový prístroj za vyše 12.000 eur potrebný pre každodennú respiračnú fyzioterapiu detí a dospelých s cystickou fibrózou. Ide o špeciálnu vibračnú vestu so systémom vysokofrekvenčnej oscilácie hrudnej steny.

Prístroj zakúpila Slovenská asociácia cystickej fibrózy (SACF) v rámci projektu EÚ a zapožičia ho na dlhodobé užívanie pre pacientov Fyziatricko-rehabilitačnému oddeleniu DFN v Košiciach. "Tento systém zabezpečuje efektívne čistenie dýchacích ciest a je prvým na území východného Slovenska," uviedla dnes pre novinárov predsedníčka SACF Katarína Štěpánková.

Zakúpenie vibračnej vesty je súčasťou projektu s názvom Odovzdávanie skúseností na zabezpečenie lepšej starostlivosti o pacientov s cystickou fibrózou v Zakarpatskom regióne.

Cystická fibróza je závažná a zriedkavá dedičná multiorgánová choroba, ktorá skracuje dĺžku života a výrazne ovplyvňuje jeho kvalitu a každodenný život celej rodiny. Choroba postihuje predovšetkým pľúca a tráviaci systém. "Bez liečby deti umierajú," pripomína Štěpánková.

Primárka I. kliniky detí a dorastu nemocnice DFN Anna Feketeová konštatovala, že liečba cystickej fibrózy je veľmi nákladná a žiada si komplexný prístup. Za príklad dáva systém zdravotnej starostlivosti pri liečbe tejto choroby vo Švédsku, Slovensko v tomto smere ešte v mnohom zaostáva."Nie je to len o liekoch, je to o ľuďoch a o systéme, a to je to, čo chceme zlepšovať," povedala novinárom. 

V rámci cezhraničného projektu sa v dňoch 23.–25. októbra uskutočnil v ukrajinskom Užhorode vzdelávací seminár o cystickej fibróze. Jeho poslaním bola výmena know-how medzi slovenskými, ukrajinskými a západoeurópskymi odborníkmi. Jednou z aktivít projektu je aj zakúpenie potrebného prístrojového vybavenia na potný test a následné vyškolenie personálu užhorodskej nemocnice v DFN v Košiciach. Projekt spolufinancuje EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok