Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.04.2019 12:19 Zaujímavosti
VIDEO: Africkým ženám ubližovali muži, založili si vlastnú dedinu a zakázali im vstup
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.04.2019 12:19 Zaujímavosti

VIDEO: Africkým ženám ubližovali muži, založili si vlastnú dedinu a zakázali im vstupAj v tradičných častiach Afriky sa nachádzajú ženy - revolucionárky, ktoré sa nebáli postaviť krutosti.


Byť ženou v tradičných častiach Afriky rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou. Vládne tu veľmi silný patriarchát a žena je doslova len na to, aby rodila deti. Nemá žiadne práva, nemôže nič vlastniť, mužom sa musí úplne podvoliť a tí s ňou jednajú ako s majetkom. Takýmto spôsobom funguje aj kmeň Samburu v Keni.

 

V rámci tejto komunity sa ženy museli podrobovať krutej obriezke a boli pravidelne znásilňované. Pokiaľ by sa muž dokonca rozhodol, že nejakú ženu zabije, právo je na jeho strane. Áno, takto to tu funguje. V roku 1990 sa do kmeňa dostali aj britskí vojaci, ktorí sa na sexuálnom násilí voči ženám podieľali rovnako. V dôsledku toho sa v očiach miestnych mužov stali „špinavými“, a tak boli z dediny vyhnané. Ocitli sa opustené a zranené, uprostred ničoho. Muži zrejme rátali s tým, že neprežijú, no opak sa stal pravdou.

 

Jedna zo žien, Rebecca Lolosoli, sa rozhodne vzdať nemienila. Spolu s ostatnými si založili vlastnú osadu, do ktorej mužom zakázali vstup. Leží 380 kilometrov od hlavného mesta Nairobi a nazvali ju Umoja. Túto myšlienku podporila aj vláda.

 

 

Samozrejme, také niečo neprešlo bez povšimnutia. Muži z ich pôvodného kmeňa sa viacnásobne pokúšali dedinu zlikvidovať a Rebeccu zabiť. Preto ani dnes počas noci nespia všetky ženy súčasne, striedajú sa na hliadke, aby v prípade potreby varovali ostatné pred nebezpečenstvom.

 

Mieste nemajú povinnosť žiť v celibáte, pokiaľ samé chcú, môžu mať partnera, no nesmú sa s ním stretávať na území osady.

 

 

Ženy si na živobytie začali zarábať výrobou šperkov, ktoré predávali turistom. Aktuálne majú v Umoji k dispozícii aj školu a vychovávajú tu svoje deti. Aj chlapcov. Do dediny majú zakázaný vstup len dospelí muži.

 reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok