Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Veľká mešita v Djenné.
Veľká mešita v Djenné.
12.08.2019 23:37 Relax
VIDEO: Najväčšiu stavbu z blata majú v Mali: Každý rok ju musia opravovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2019 23:37 Relax

VIDEO: Najväčšiu stavbu z blata majú v Mali: Každý rok ju musia opravovaťDJENNÉ - Veľká mešita v malijskom Djenné je svetový unikát. Zaujme už na prvý pohľad, pretože je postavená z nepálených tehál vyrobených laicky povedané z blata.


Ide o najväčšiu stavbu svojho druhu na svete, zapísanú aj na zozname UNESCO. Jedenkrát za rok sa navyše miestni zhromaždia, aby dali fasádu z blata spoločnými silami opäť dokopy, píše server BBC.

 

Veľká mešita v Djenné, meste ležiacom na okraji saharskej púšte, je podľa odborníkov vrcholným príkladom sudánsko-sahelskej architektúry - pre ňu je typický práve materiál, ktorým sú nepálené tehly vyrobené zmiešaním vody, piesku, ílu, ale aj stebiel trávy či ryžových šupiek, ktoré slúžia ako spojivo.

 

Mešita sa pne do výšky 20 metrov a je 91 metrov dlhá

 

Pre tento typ architektúry sú charakteristické tiež drevené trámy trčiace zo stien pre pevnejšiu štruktúru. Vďaka tomu stavby pôsobia akosi ježato - obdobne opísal Veľkú mešitu tiež francúzsky novinár Félix Dubois na začiatku 20. storočia. Pripomínala mu niečo medzi ježkom a kostolným organom.

 

 

Keď sa spojí mesto

 

Mešita je svetovým unikátom, raritou je však aj takzvaný sviatok La Crépissage, ktorý sa koná vždy jeden deň v apríli. Pri ňom celé mesto spoji sily, aby opravilo fasádu, ktorá počas roka utrpela škody.

 

Mesiac nie je vybraný náhodou, murivo musí mať čas na zaschnutie pred silnou dažďovou sezónou, ktorá do Mali prichádza počas júla a augusta, a ktorá by mešitu mohla bez predchádzajúceho zásahu poničiť.

 

La Crépissage je neoddeliteľnou súčasťou života v Djenné, nejde ale len o opravenie svätostánku, ale aj utužovanie susedských vzťahov.

 

 

Jednodňový festival oslavuje komunitu, jej dedičstvo a spoločnú vieru. V noc pred začatím rekonštrukcie sa miestni zhromaždia, spievajú a tancujú, kým sa nad ránom neozve signál, ktorý označuje začiatok najdôležitejšej udalosti v roku.

 

Festival je poňatý aj ako súťaž, pri ktorej sa hrá o čas. Utvoria sa tímy a ten, ktorý svoju časť múru mešity opraví čo najskôr, je víťazom.

 

Je to veľká česť, odmenou sú navyše aj peniaze. Keďže ale práca chvatná, málo platná, dohliada na celý priebeh osemdesiat profesionálnych murárov, čo je v Djenné veľmi rešpektovaná profesia.

 

 

Po piatich hodinách od začiatku rekonštrukcie, čo býva zvyčajne už o 9:00 ráno, je hotovo. Ruku k dielu často priložia aj ženy, ktoré majú počas La Crépissage jedinečnú príležitosť vstúpiť do mešity, čo inak nemôžu, a pripravujú tiež bahnitú zmes, ktorou sa múr opravuje.

 

Mešita stála na tomto mieste už v 13. storočí, prvá písomná zmienka o nej ale pochádza až zo 17. Súčasná podoba pochádza až z roku 1907 a od roku 1988 je stavba na zozname UNESCO v rámci Starého mesta Djenné.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok