VIDEO: NASA vypustila sondu Lucy. Má priniesť revolučné poznatky
NEW YORK - Sondu pomenovali podľa skamenelej kostry predka moderných ľudí. Vo vesmíre strávi 12 rokov.
Americká sonda Lucy odštartovala v sobotu misiu zameranú na výskum Jupiterových Trójanov – planétok obiehajúcich po rovnakej obežnej dráhe ako najväčšia planéta slnečnej sústavy. Píše o tom agentúra DPA.
Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odštartovala z floridského Mysu Canaveral na rakete Atlas V. V rámci svojej misie, ktorá potrvá 12 rokov, vykoná táto 14 metrov dlhá kozmická loď s pomocou palubných prístrojov diaľkový prieskum hornín na povrchu Trójanov, ako aj výskum celkových fyzikálnych parametrov dovedna 7 týchto asteroidov.
Prečítajte si tiež: Ďalšia európska krajina bude mať vlastnú vesmíru základňu
Asteroidy a planétky nazvané Trójania sú pravdepodobne pozostatkom materiálu, z ktorého sa zhruba pred 4,5 miliardami rokov formovali všetky telesá slnečnej sústavy.

Sondu pomenovali Lucy podľa mimoriadne dobre zachovanej skamenelej kostry predka moderných ľudí, objavenej v roku 1974 v Etiópii. Pomocou nej dokázali vedci oveľa lepšie pochopiť evolučný vývin človeka. Rovnako ako kostra s týmto menom, aj jej vesmírna menovkyňa, sonda Lucy, by mala priniesť revolúciu v ľudských vedomostiach. V tomto prípade o vedomostiach týkajúcich sa vzniku slnečnej sústavy, približuje vedecký spravodajský web kosmonautix.cz.
Možno vás zaujme: Majk Spirit predstavuje budúcnosť v umení a technológiách!
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík
Foto: TASR
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk