Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Boli sme pri tom
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 16°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Boli sme pri tom. Otvorte časovú os udalostí.
Ppredseda predstavenstva Cechu pekárov a cukrárov Ing. Vojtech Gottschall
Ppredseda predstavenstva Cechu pekárov a cukrárov Ing. Vojtech Gottschall
11.07.2017 16:13 Ekonomika
VIDEO Pekárov tlačia k múru najmä supermarkety, odvetvie trápi aj nedostatok ľudí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2017 16:13 Ekonomika

VIDEO Pekárov tlačia k múru najmä supermarkety, odvetvie trápi aj nedostatok ľudíBRATISLAVA – Pekárstvo je krásne, voňavé a v prvom rade jedno z najdôležitejších odvetví vo svete. Slovenskí výrobcovia sú vysoko kvalitní, avšak ich prosperite bráni mnoho faktorov.


Pekárne trápi nedostatok zamestnancov. Mladí ľudia sa väčšinou tlačia do aktuálne populárnych profesií ako právnik, manažér či sociálny pracovník, napriek tomu, že sa na presýtenom trhu nevedia uplatniť. Pre nezamestnaných môže byť preto atraktívny práve pekárenský priemysel, kde sú dvere otvorené.

 

Samozrejme je potrebné sa rekvalifikovať. Ako vysvetlil predseda predstavenstva Cechu pekárov a cukrárov Ing. Vojtech Gottschall, na primeraného pomocného pekára sa možno vyškoliť za približne tri mesiace. Ak budete šikovný, za pol roka sa z vás môže stať „malý majster.“

 

Za jeden z benefitov tejto práce pán Gottschall označil rýchlu návratnosť. Vyše 50% zisku sa vráti takmer okamžite, krátko po vývoze tovaru.

 

 

„Krása pekárstva spočíva najmä v tom, že každý deň môžete pozorovať hmatateľný osoh svojej práce,“ priblížil predseda predstavenstva.

 

Existenciu pekárov ohrozujú aj príliš nízke ceny. Častokrát hospodária s minimálnym alebo dokonca nulovým ziskom. Z toho vyplýva, že táto práca nie je docenená. Na rozdiel od mäsového priemyslu, pekári nedostávajú od štátu žiadne dotácie. Ako uviedol pán Gottschall, podpora štátu by im rozhodne pomohla nie len prežiť, ale aj investovať do rozvoja.

 

Ďalším polenom pod nohami je dominantná pozícia veľkých zahraničných reťazcov. Tie so slovenskými výrobcami „zametajú“ ako chcú. V podstate si diktujú ceny, bez ohľadu na skutočné náklady produktu. Ak im malý výrobca nevyhovie, ľahko ho nahradia. Tiež majú po väčšine zmluvy s materskými dodávateľmi v zahraničí.

 

Najväčšiu silu má vždy zákazník, pretože on formuje dopyt na trhu. Ak chceme našich pekárov podporiť, stačí siahať po domácich a kvalitných výrobkoch. Viac sa dozviete vo videu:

  reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  Netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok