Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini.
07.10.2021 14:29 Domov
VIDEO: Peter Pellegrini je v koncoch. Pomoc hľadá u Zuzany Čaputovej
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2021 14:29 Domov

VIDEO: Peter Pellegrini je v koncoch. Pomoc hľadá u Zuzany ČaputovejBRATISLAVA - Expremiér chce, aby mali štátni zamestnanci nejaké garancie. Novelu zákona vníma ako narušenie stability v tejto sfére. OĽaNO to však vidí inak.


Vládna koalícia prijala "krágľovací zákon", ide o politické čistky a destabilizáciu systému v štátnej správe. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini v súvislosti s prijatím novely zákona o štátnej službeUpozornil na riziko znižovania kvality štátnej správy na Slovensku i na možný odliv zamestnancov zo štátnej správy. Pellegrini preto vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby novelu nepodpísala a vrátila ju parlamentu. "Opäť sme boli niekoľko týždňov svedkami diskusií, kultúrnych vojen, len, žiaľ, nie o tom, čo ľudí na Slovensku trápi. Vrcholom všetkého bolo dnešné hlasovanie o zákone o štátnej službe," skonštatoval Pellegrini.

 

 

Pripomenul, že SR sa už dávno zaviazala, že bude mať stabilnú štátnu správu, aby mali aj štátni zamestnanci nejaké garancie. V súvislosti s koaličnou novelou hovorí práve o narušení tejto stability a politických čistkách. Namieta najmä to, že bez udania dôvodu môže generálny tajomník služobného úradu odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca.

 

 

Poukázal aj na to, že koalícia je tzv. prílepkom posilnila kompetencie ministra vnútra vo vzťahu k policajtom vo funkciách nadriadených. Tvrdí, že prijaté zmeny sú veľmi nebezpečné do budúcna. Pri policajnom prezidentovi vidí priestor na to, aby mal minister väčšie možnosti pri jeho výbere. "Môže mať priamu kompetenciu vo vzťahu k policajnému prezidentovi, ale to je tak všetko," povedal s tým, že vo vzťahu k policajtom by však šéf rezortu nemal mať možnosť zasahovať.

 

Prečítajte si tiež: Minister vnútra dostane väčšie právomoci!

 

Parlament podľa prijatého pozmeňujúceho návrhu rozhodol, že ak si to vyžaduje dôležitý záujem služby,  minister môže previesť, aj bez uvedenia dôvodu, nadriadeného zamestnanca na inú funkciu v tom istom mieste výkonu štátnej služby. Ak to nie je možné, môže preložiť nadriadeného na inú funkciu do iného miesta výkonu štátnej služby alebo do iného služobného úradu.

 

 

Novelu vníma ako zlú a nebezpečnú aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek. Vyzdvihol význam štátnej správy pre krajinu. Na jednej strane síce rozumie úmyslu novely, pričom poukázal na zotrvávanie rôznych nominantov bývalých vlád vo funkciách, no oveľa väčší problém vidí v zlej motivácii, korupcii či absencii kariérnej perspektívy medzi drvivou väčšinou štátnych úradníkov, ktorí nie sú politickými nominantami. Namieta, že vláda tento problém nerieši a úradníkov ešte viac demotivuje.

 

K téme: Koalícia sa zhodla na tom, kto má vybrať policajného prezidenta

 

Upozornil i na strach vo verejnej správe, ktorý môže novela vyvolať. "Strachom sa predsa nemanažuje štát. Koalícia nám všetkým týmto zákonom urobila jednu obrovskú, medvediu službu," podotkol. Zároveň dodal, že takýmito zmenami vytára priestor do budúcna, aby nasledujúce vlády mohli verejnú správu vyčistiť od profesionálov a dosadiť do nej ešte viac politických nominantov. "Absurdnosťou tohto návrhu zákona je, že vláda ide zlegálniť tie najhoršie praktiky Smeru-SD v štátnej správe," dodal. 

 

 

Hnutie OĽaNO to vníma inak. Tvrdí, že prijatá novela posilňuje princípy transparentnosti, odpolitizovania, profesionality a etického výkonu povolania štátnych úradníkov. Zopakovalo, že vo funkciách sú často "zabetónovaní" politickí nominanti bývalých vlád. K posilneniu personálnej právomoci ministra vnútra pri nadriadených funkcionároch v polícii hnutie dodalo, že ide o reakciu na viaceré problémy z praxe a že návrh je vyústením debaty s odbornou verejnosťou. Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO) už avizoval záujem prísť v budúcom roku s komplexnou zásadnou reformou štátnej správy.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok