Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. máj. 2020Iveta
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenskí žiaci postúpili v najväčšej robotickej súťaži First LEGO League (FLL)
Slovenskí žiaci postúpili v najväčšej robotickej súťaži First LEGO League (FLL)
21.06.2017 17:10 Relax
VIDEO Trnavskí žiaci predvedú svojho robota na svetovom festivale v Sydney. Pozrite sa, čo dokáže
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.06.2017 17:10 Relax

VIDEO Trnavskí žiaci predvedú svojho robota na svetovom festivale v Sydney. Pozrite sa, čo dokážeTRNAVA - Sedem mladých výskumníkov z Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST v Trnave postúpilo v súťaži stavania LEGO robotov na festival, ktorý sa bude konať v dňoch 6. – 9. júla 2017 v Austrálii.


First LEGO League (FLL) je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9 − 16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtisíce detí na celom svete a po víťazstvách v semifinálových a finálových kolách sa najlepšie tímy dostanú až na celosvetový festival.

 

Žiaci školy BESST pod vedením učiteľov vytvorilo tím IT-PRO- BESST. Veľkou inšpiráciou a podporou bol pre trnavských LEGO nadšencov jeden z organizátorov regionálnych kôl FLL na Slovensku Mgr. Pavel Petrovič, PhD. z Katedry aplikovanej informatiky FMFI UK v Bratislave. Za tri roky sa tím cieľavedomým a zodpovedným prístupom, za cenu nemalého úsilia zaradil nielen medzi slovenskú, ale aj svetovú špičku.

 

„Deti sa vďaka tomuto projektu učia spolupracovať, kreatívne myslieť, robiť dôležité rozhodnutia a prijímať kompromisy, ale aj preberať zodpovednosť. FLL im poskytuje priestor nielen spoznať sa navzájom, ale hlavne spoznať samých seba,“ povedala jedna z trénerov tímu a zároveň učiteľka science Mgr. Nina Sýkorová.

 

 

Ako LEGO robot funguje?

 

"Náš robot je celý postavený z LEGO častíc a naprogramovaný pomocou softvéru Mindstorms Education EV3. Robot funguje autonómne, teda samostatne, čo znamená, že my ho vopred naprogramujeme a on potom plní misie na základe krokov, ktoré sme mu určili. Robot má 4 programy, ktorými sa vie riadiť a 4 senzory, ktorými vie snímať svoje okolie. 2 motory používame na pohyb dopredu, dozadu, doľava a doprava a zvyšné 2 motory nám slúžia na plnenie misií. Na programovacom stole je rozložených približne 12 misií a každá z nich je tvorená cca 3 úkonmi, ktoré musí robot vykonať. Po každej vykonanej časti sa vráti opäť do základne - jediného miesta, kde s ním môže tím manipulovať, t. j. prikladať nadstavce, meniť programy. Robot nikdy nie je v plnení úloh 100%-ný a na niektoré chyby sme už vopred pripravení. Vieme podľa toho v základni meniť programy, ktoré tú chybu následne napravia," vysvetlil žiak Jakub, ktorý projekt viedol.

 

Súťažiaci dostávajú každý rok nové úlohy a z LEGO stavebníc postavia a naprogramujú roboty, s ktorými trénujú na súťaž. Všetky turnaje pozostávajú zo štyroch rovnocenne hodnotených častí: Robot Design, Robot Game, Výskumná úloha, Tímová práca. Trnavské deti svoj výskum založili na myšlienke adopcie psíkov z útulku seniormi, na základe ktorej vznikol projekt Everyday Friends.

 

Člen tímu Jakub v tom má jasno: „Na LEGO ma baví, že jedna úloha má neskutočné množstvo riešení a aj každú zadanú tému pochopí každý tím inak. Výsledok je vždy iný a sami nikdy nevieme, či náš robot to cestovanie „prežije“ a ako bude v rôznych podmienkach fungovať.“

 

V dňoch 6. – 9. júla 2017 bude tím IT-PRO- BESST reprezentovať Trnavu a Slovensko so svojím robotom a projektom na Asia Pacific Invitational v Austrálii.reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  Anglicko/Slovenská Bilingválna Škola TrnavaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok