Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.10.2010 07:13 Zaujímavosti
Vidím problémy v preformalizovaní konania na súde
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2010 07:13 Zaujímavosti

Vidím problémy v preformalizovaní konania na súde
Prílišné "preformalizovanie" konania na súdoch často spôsobuje predlžovanie trestného konania. "Dennodenne sa stretávame so závažnými obštrukciami," vyhlásila dnes pred ústavnoprávnym výborom parlamentu kandidátka SaS, KDH a Mosta-Híd na post generálneho prokurátora SR Eva Mišíková.
Generálna prokuratúra (GP) SR by preto mohla v spolupráci s rezortmi vnútra a spravodlivosti, ktoré majú zákonodarnú iniciatívu, pripraviť legislatívne zmeny. "Prokuratúra už v rámci svojich možností pripravila na základe skúseností z praxe návrhy na zmeny trestného zákona a poriadku tak, aby sme zrýchlili konanie," poznamenala Mišíková, ktorá sama pracuje ako prokurátorka Generálnej prokuratúry.
Ak by získala post generálneho prokurátora, chce presadzovať vyššiu otvorenosť GP verejnej kontrole tak v oblasti netrestnej, ako aj trestnej. "Uverejňovať nielen vybrané rozhodnutia, ale všetky opatrenia urobené vo forme oprávnení v netrestnej oblasti. V trestnej oblasti by to mohlo viesť ku skvalitneniu rozhodnutí," poznamenala s tým, že ochrana osobných údajov a utajených skutočností by musela ostať zachovaná.
Podobne ako jej protikandidát Ján Hrivnák, aj Mišíková presadzuje posilnenie väzieb medzi rezortom spravodlivosti, prokuratúrou a políciou. "Navrhujem napríklad obnovenie medzirezortných súčinnostných porád," poznamenala.
Na otázku, či podporuje myšlienku transformácie prokuratúry na štátne zastupiteľstvo, respektíve spojenie jej kapitoly v rozpočte s kapitolou rezortu spravodlivosti, Mišíková odpovedala záporne, keďže tieto opatrenia by podľa nej oslabili nezávislosť prokuratúry.
Funkčné obdobie súčasného generálneho prokurátora Dobroslava Trnku sa končí 2. februára 2011, nového generálneho prokurátora bude voliť parlament nadpolovičnou väčšinou hlasov. Okrem Jána Hrivnáka, ktorého navrhla poslankyňa Jana Dubovcová (SDKÚ-DS), kandiduje Eva Mišíková navrhnutá stranami SaS, KDH a Most-Híd a súčasný prokurátor Dobroslav Trnka, ktorého navrhli poslanci Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) a Mojmír Mamojka (Smer-SD).

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok