Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.04.2018 11:44 Zaujímavosti
Viete, čo škodí rovnako ako fajčenie? Týka sa to väčšiny z nás, no zmena bude náročná!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2018 11:44 Zaujímavosti

Viete, čo škodí rovnako ako fajčenie? Týka sa to väčšiny z nás, no zmena bude náročná!Existuje aj oveľa menej nápadný "zabijak" než je fajčenie.


Moderná doba a technológie priniesli ľuďom do života veľké množstvo zmien. Nie všetky ale boli prospešné. Vďaka vymoženostiam, ktoré dnes máme dostupné, už nie sme nútení vykonávať mnohé, pred tým bežné, aktivity. Ráno nasadneme do auta, odvezieme sa do práce, nastúpime do výťahu, zasadneme za stôl, obed si necháme doviezť až do kancelárie, po ôsmich hodinách sa pár krokmi presunieme do výťahu, následne do auta a vystúpime v garáži svojho domu. Veľkú väčšinu dňa presedíme. Práve to môže mať mimoriadne negatívny dopad na naše zdravie. Podľa viacerých štúdií, ktoré sa v tejto oblasti za posledné roky realizovali, je sedenie rovnako škodlivé ako fajčenie.

 

Každodenné sedenie, ktoré je dlhšie než tri hodiny zvyšuje riziko úmrtia o 3,8 percenta. Prispieva tiež k vzniku rôznych nepríjemných zdravotných komplikácii. Spája sa najmä so srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou, slabnutím svalov a kostí, ale aj rakovinou hrubého čreva. Dokonca sa preukázalo aj zhoršenie funkcie mozgu.

 

Štúdia profesora Franciska Lópeza-Jiméneza z Kliniky Mayo v americkom Rochesteri preukázala, že sedenie má dopad aj na spotrebu kalórii. Dospel k zisteniu, že pokiaľ by sme denne sedeli len približne hodinu, spotrebovali by sme toľko kalórií, ktoré by sa vyrovnali 300 gramom cestovín, prípadne kilogramu jabĺk. Ročne by tak došlo k úbytku hmotnosti až o 2,5 kilogramu a to bez akéhokoľvek iného obmedzenia. Pri státí totiž zapájame veľké množstvo svalov, čo si však ani neuvedomujeme. Dlhodobé státie sa však neodporúča ľuďom s kŕčovými žilami.

 

To, že celodenné sedenie nám neprospieva si zrejme uvedomuje takmer každý z nás. Typ práce však často inú možnosť ani nepripúšťa. Pokiaľ ste teda nútení pracovať v sede, je dobré vykompenzovať si to pohybom v popoludňajších hodinách, kedy si doprajete dlhú prechádzku alebo inú fyzickú aktivitu. Pokiaľ máte možnosť, prejdite sa viackrát aspoň na minútku i v priebehu pracovného času. Pomôže to aj vášmu mentálnemu výkonu.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok