Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. sep. 2020Jarolím
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava: Poslanci NR SR za hnutie OĽaNO Richard Vašečka a Jozef Viskupič
Zľava: Poslanci NR SR za hnutie OĽaNO Richard Vašečka a Jozef Viskupič
06.06.2014 14:24 Domov
Viskupič chce konanie mimoriadnej schôdze vždy, keď bude zvolaná
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.06.2014 14:24 Domov

Viskupič chce konanie mimoriadnej schôdze vždy, keď bude zvolanáBRATISLAVA - Ak poslanci Národnej rady (NR) SR iniciujú mimoriadnu schôdzu, mala by sa konať vždy bez ohľadu na vôľu väčšiny, ktorá nemusí schváliť program a zabrániť tak rokovaniu. V novele rokovacieho poriadku NR SR to navrhuje Jozef Viskupič (OĽaNO). Právnu normu predstavil na záver 12. rokovacieho dňa 35. schôdze parlamentu.


V súčasnosti platí, že ak minimálne 30 poslancov svojím podpisom iniciuje mimoriadne zasadnutie pléna, to sa konať nebude, ak väčšina nepodporí program rokovania. Takéto schvaľovanie programu sa nekoná v prípadoch, ak je predmetom schôdze návrh na odvolanie premiéra či člena vlády.

 

Viskupič chce svojím návrhom umožniť slobodnú parlamentnú diskusiu aj o bodoch, s ktorými by väčšina poslancov nemusela a nechcela nesúhlasiť. Navrhuje preto, aby sa v prípade zvolania mimoriadnej schôdze neuplatňovalo ustanovenie o povinnosti schváliť jej program.

 

Svojou novelou zároveň Viskupič žiada, aby na zvolanie mimoriadnej schôdze, ak jej predmetom má byť posúdenie legislatívneho návrhu EÚ so zásadou subsidiarity a proporcionality, okrem pätiny všetkých poslancov stačila aj tretina členov Výboru NR SR pre európske záležitosti. To sa má týkať prípadov, ak výbor neprijme uznesenie a tretina jeho členov bude mať o legislatíve EÚ pochybnosti.

 

Viskupič argumentuje aj tým, že slovenský parlament sa podľa správy Európskej komisie za rok 2012 ohradil voči zásahom do národnej suverenity len raz z celkového počtu 663 stanovísk vydaných národnými parlamentmi členských štátov EÚ. Napríklad Česká republika vydala 46 stanovísk, Nemecko 59, Portugalsko 227. "Európska únia by mala v oblastiach spoločnej právomoci únie s členskými štátmi zasiahnuť len vtedy, ak je schopná rokovať účinnejšie, ako jej samotné členské štáty," tvrdí poslanec.

 

Ďalšou novelou rokovacieho poriadku, ktorú predkladá spolu s Jozefom Kollárom (NOVA), chce zaviesť povinné konzultácie s Európskou centrálnou bankou (ECB).

 

Štvrtý rokovací týždeň 35. schôdze sa začne v utorok (10.6.) ráno. Poslanci musia otvoriť ešte štyri desiatky návrhov.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok