Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.10.2010 07:06 Zaujímavosti
Vítame posun vo veci Srbska, formulácia záverov mohla byť lepšia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2010 07:06 Zaujímavosti

Vítame posun vo veci Srbska, formulácia záverov mohla byť lepšia
Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) víta posun vo veci integrácie Srbska do Európskej únie, aj keď by si vedel predstaviť v rámci záverov Rady pre všeobecné záležitosti aj lepšie "povzbudenie" pre balkánsky štát do ďalšej práce. Slovenský šéf rezortu to povedal dnes po zasadnutí ministrov v Luxemburgu.
Srbsko bude teraz čakať na výsledky skúmania Európskej komisie, ktorá posúdi, či je táto balkánska krajina pripravená začať prístupové rokovania. Belehrad si prihlášku podal v decembri minulého roka, odvtedy čakalo až dodnes na vyjadrenie Rady.
"Som nesmierne rád, že sme prijali toto rozhodnutie. Som rád, že komisár Štefan Füle vyslovil predpoklad, že v druhej polovici budúceho roka bude posudzovanie pripravenosti Srbska stať sa kandidátskou krajinou zavŕšené. Je to aj výsledok, na ktorom má Slovensko podstatný podiel," charakterizoval hlavný výstup z dnešného zasadnutia Dzurinda.
Minister však jedným dychom dodal aj to, že formulácia textu záveru z rokovaní Rady má iný diplomatický tón, než aký predpokladal. "Patrím medzi tých, ktorí nie sú najšťastnejší z formy textu, Srbsko si zaslúži iné formulácie a povzbudenia. V texte je niekoľkokrát spomenutá kondicionalita spolupráce s Medzinárodným súdnym tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a ja to osobne považujem za prílišný dôraz v tejto veci. Kľúčové je však, že Európska komisia začne s prácou na stanovisku," podotkol Dzurinda, ktorý odmietol predpovedať, kedy by sa Srbsko mohlo naozaj priblížiť k členstvu v EÚ: "Tak ďaleko nemôžem ísť. Omnoho viac, než ktokoľvek iný, o tom rozhodne samotné Srbsko. Slovensko bude Srbsku pomáhať. Stanovenie termínov by urobilo viac zla ako osohu."
Deklarovaná požadovaná spolupráca je úzko spätá aj s úsilím Belehradu o dolapenie dvojice podozrivých zo spáchania vojnových zločinov počas občianskej vojny v bývalej Juhoslávii - Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča. Podľa Dzurindu však nemožno hľadať priamu súvislosť medzi zadržaním oboch a ďalším pokrokom Srbska v integračnom procese. "Do tejto roviny by som to nestaval. Od Srbska sa v prvom rade očakáva, že bude trvalo, dôsledne, podrobne a transparentne spolupracovať s ICTY. Ani Ante Gotovina nebol chytený v Chorvátsku, ale v Španielsku," pomohol si Dzurinda paralelou s osudom ďalšieho vinníka z občianskej vojny, ktorého zajali v čase, keď už Chorvátsko malo status kandidátskej krajiny.


Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok