Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
24. jan. 2022Timotej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Parlament
Parlament
24.11.2021 08:35 Domov
Vláda má dnes prerokovať nové protipandemické opatrenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2021 08:35 Domov

Vláda má dnes prerokovať nové protipandemické opatreniaBRATISLAVA - Viacerí predstavitelia koalície avizovali v utorok, že v stredu prerokujú nové opatrenia, ktoré majú pomôcť preťaženým nemocniciam a motivovať k očkovaniu proti COVID-19. Potvrdili predbežnú dohodu z koaličnej rady


Neprezradili však, či pôjde o tvrdý lockdown alebo iba sprísnenie súčasných opatrení bez úplného uzavretia krajiny. To by malo byť zrejmé až po rokovaní kabinetu.

 

 

"Prehrávame. Sme najhoršia krajina na svete v počte novonakazených. Nemocnice sú na hrane kapacít, musia obmedzovať aj bielu medicínu, lekári, sestry a zdravotníci sú vyčerpaní a prosia o pomoc. A miesto vďaky sa im dostáva tiež vyhrážok, znevažovania a osočovania. Toto sa nedá pochopiť," vyhlásila Zuzana Čaputová v utorok po návšteve nemocnice v bratislavskom Ružinove.

 

 

Prečítajte si: VIDEO: Zuzana Čaputová: Potrebujeme lockdown, boj s pandémiou prehrávame

 

O tvrdom lockdowne uvažoval i premiér Eduard Heger. Podľa premiéra je nutné situáciu riešiť okamžite aj preto, aby sme mali pokojnejšie Vianoce a mohli neskôr opatrenia uvoľňovať s ohľadom na blížiacu sa sezónu v cestovnom ruchu.

 

 

Súvisiaci článok: Premiér sa zaoberá možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov!

 

Počet európskych delegovaných prokurátorov za Slovenskú republiku by sa mal zvýšiť z doterajších piatich na šesť. Vyplýva to z návrhu na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry, ktorý má v stredu tiež schvaľovať vláda.

Zvýšenie počtu európskych delegovaných prokurátorov súvisí s reálnym počtom trestných vecí, ktoré v súvislosti so Slovenskou republikou zaregistroval Úrad Európskej prokuratúry. K 1. októbru eviduje 76 trestných vecí, z ktorých bolo v 39 prípadoch začaté trestné stíhanie. Zaregistrovaný počet v priebehu štyroch mesiacov existencie Európskej prokuratúry predstavuje 3/4 predpokladaných prípadov ročne.

 

Vláda má odsúhlasiť aj vznik Pamätníka demokratickej revolúcie 1989 na bratislavskom Námestí slobody aj s alokáciou 200 000 eur na tento účel pre hlavné mesto SR. Schvaľovať má tiež aktualizáciu Národného protikorupčného programu, ako aj stratégiu celoživotného vzdelávania a poradenstva na roky 2021 – 2030.

 

Publikovať má takisto oficiálne ospravedlnenie obetiam nezákonnej sterilizácie. Komisárka Rady Európy pre ľudské práva vyzvala slovenskú vládu ešte v lete tohto roku, aby odškodnila obete nedobrovoľných sterilizácií rómskych žien. Dunja Mijatovič vyzvala vládu na ospravedlnenie obetiam a ich odškodnenie. "Ospravedlnenie alebo odškodnenie nezvrátia škody, ktoré boli spôsobené obetiam fyzicky a psychicky. Avšak takéto kroky môžu zabezpečiť spravodlivosť, ktorá im bola upieraná," napísala komisárka s tým, že niektoré z obetí medzitým už zomreli. Zabezpečenie spravodlivosti teda podľa nej nesmie byť zdržované.  "Uplatňovanie spravodlivosti už nemôže čakať,“ tvrdí komisárka.

 

Komisárka zdôraznila, že ani ospravedlnenie, ani odškodnenie nemôžu napraviť fyzickú a psychickú ujmu spôsobenú obetiam. Práve konkrétne kroky by poskytli mieru spravodlivosti, ktorá sa obetiam dlhodobo vyhýba

 

Prečítajte si: Vláda by mala odškodniť obete nedobrovoľných sterilizácií!

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predkladá na stredajšie rokovanie vlády návrh na ďalší odklad splatnosti poistného, tentoraz za november 2021. Platby sociálneho poistenia za tento mesiac by sa tak mali zaplatiť do 30. septembra 2024.

 

 

Podľa dávnejších vyjadrení Milana Krajniaka sa odklad splatnosti odvodov osvedčil, keďže ministerstvo eviduje veľmi malý podiel podnikov, ktoré odložené poistné nakoniec nezaplatia v splátkach.

 

Gastrosektor mal totiž ako jediný na Slovensku najdlhší zákaz činnosti už počas prvých dvoch vĺn pandémie nového koronavírusu. Nič sa nezmenilo ani s príchodom tretej vlny. Zákazy a obmedzenia pretrvávajú, avšak kompenzácie neprichádzajú. Navyše Sociálna poisťovňa (SP) začala od gastropodnikov vymáhať splátky za odložené odvody z minulého roka. Pod hrozbou exekúcie sa ocitlo 2 665 podnikov.

 

 

Ministra hospodárstva Richarda Sulíka by mal kabinet poveriť rokovaním s významnými investormi, pre ktorých by bol vhodnou lokalitou na umiestnenie investícií strategický park Valaliky na východe Slovenska. Vláda má zároveň schváliť začatie realizácie strategického parku Valaliky prostredníctvom spoločnosti MH Invest II a uložiť ministrovi financií zabezpečiť finančné prostriedky na začatie realizácie tohto strategického parku.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok