Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
20.02.2013 12:22 Politika
Vláda odobrila zákaz poplatkov za úverové účty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.02.2013 12:22 Politika

Vláda odobrila zákaz poplatkov za úverové účtyVláda odobrila zákaz poplatkov za úverové účty - Politika Zákaz poberať od svojich klientov poplatok za vedenie a správu úverového účtu prináša návrh novely zákona o bankách, ktorý dnes schválil vládny kabinet. Súčasťou návrhu je aj implementácia eurosmer


Zákaz poberať od svojich klientov poplatok za vedenie a správu úverového účtu prináša návrh novely zákona o bankách, ktorý dnes schválil vládny kabinet.

Súčasťou návrhu je aj implementácia eurosmernice, ktorá má posilniť doplnkový dohľad Národnej banky Slovenska (NBS) nad regulovanými subjektmi pôsobiacimi v rôznych sektoroch finančného trhu. Ide o banky, poisťovne a investičné spoločnosti, ktoré tvoria súčasť finančných konglomerátov. 

"NBS sa poskytnú doplňujúce právomoci a nástroje na vykonávanie doplnkového dohľadu nad týmito finančnými konglomerátmi," uvádza sa v materiáli.

Novela takisto navrhuje zakázať pobočkám zahraničných bánk robiť na území Slovenska hypotekárne obchody. Rezort financií a NBS argumentujú, že takéto obchody majú príliš špecifický charakter. Návrh ošetruje aj možnosť, že sa banka, ktorá poskytuje hypotéky, transformuje na pobočku zahraničnej banky. V tomto prípade nároky jej klientov pri hypotékach zostávajú, a to až do ich vyrovnania.


Novela zákona umožní SPF nadobudnúť pozemky, ktoré boli predmetom úveru.

Novela zákona o pozemkových úpravách upraví možnosti Slovenského pozemkového fondu (SPF) nadobudnúť pozemky, ktoré boli predmetom úveru. Novela zároveň umožní následne nimi disponovať najmä na účely reštitučných plnení. Uvádza sa to v dôvodovej správe k návrhu novely zákona, ktorý pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a ktorý dnes schválila vláda SR. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. júla 2013.

Novela zákona nadväzuje na uznesenie vládneho kabinetu z 22. augusta 2012 v Nových Sadoch o podpore subjektov poľnohospodárskej prvovýroby. Jedným zo zámerov vlády SR vyplývajúcich z vtedajšieho rokovania bolo vytvorenie podmienok pre nákup poľnohospodárskej pôdy fyzickými a právnickými osobami, ktoré na nej hospodária.

"Výsledkom rokovaní dotknutých rezortov, a to najmä MPRV SR a Ministerstva financií SR je to, že Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) vytvorí produkt Moja pôda, v rámci ktorého bude možné úverovať nákup poľnohospodárskej pôdy farmármi za prijateľných podmienok," konštatuje MPRV SR.

Jednou z podmienok, ktorými SZRB podmieňuje výhodné úrokové sadzby a dobu splatnosti úverov, ako aj to, že úverovaný subjekt bude aj nákup spoluvlastníckych podielov, je posilnenie jej záruk, že v prípade zlyhania poskytnutého úveru bude pôda odkúpená za cenu zodpovedajúcu výške poskytnutého úveru. Predloženým návrhom novelizácie sa dáva možnosť SPF v takých prípadoch pôdu odkúpiť a následne ju použiť na plnenie zákonom stanovených úloh.

Návrh je podľa rezortu pôdohospodárstva skonštruovaný tak, že má zároveň obmedziť špekulatívny nákup pôdy, ku ktorým nie zriedka prichádza pri predaji založenej pôdy, v exekučných konaniach, respektíve dobrovoľných dražbách.

"Preto je potrebné, aby pri realizácii navrhovaného postupu mohli byť SPF priamo odpredané aj založené spoluvlastnícke podiely bez toho, aby založený veriteľ musel ponúknuť existujúcim podielovým spoluvlastníkom tak, ako ho vyžaduje § 140 Občianskeho zákonníka," zdôvodnil agrorezort.
Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok