Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. apr. 2020Irena
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Miloš Moravčík
Miloš Moravčík
05.02.2014 10:45 Domov
Vláda podľa KDH nerieši príčiny nezamestnanosti mladých
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.02.2014 10:45 Domov

Vláda podľa KDH nerieši príčiny nezamestnanosti mladýchBRATISLAVA - Slovenský plán záruky pre mladých ľudí prináša podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka namiesto istôt získania zamestnania skôr záruky predĺženia výučby.


Ako povedal pre agentúru SITA, vládny plán, ktorý v stredu prerokuje kabinet Roberta Fica, nerieši hlavné príčiny vysokej nezamestnanosti mladých, ktorými sú školstvo odtrhnuté od reality a zhoršujúce sa podnikateľské prostredie. "Zámery vlády smerujú skôr k čo najrýchlejšiemu minutiu európskych peňazí ako k ich rozumnému investovaniu do budúcnosti mladých ľudí," povedal. 

Vláda sa na stredajšom rokovaní bude zaoberať návrhom využitia nových peňazí z Európskej únie a štátneho rozpočtu na podporu zamestnanosti mladých. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter predložil zámery v tejto oblasti v rámci bodu Informácia o príprave a prijatí záruky pre mladých ľudí v Slovenskej republike. Prínos viacerých projektov, ktoré navrhuje minister práce, je podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka sporný. Jedným z nich je projekt poradenstva pre mladých nezamestnaných za 6,5 milióna eur ročne. Peniaze majú dostávať poradcovia mladých nezamestnaných, ktorí ich majú "koučovať pri ich prechode do sveta práce" a radiť im pri výbere vhodnej ponuky zamestnania. "Neviem, na aké poradenstvo sa tie milióny minú, keď podľa štatistík Ústredia práce pripadá na jedno voľné miesto 67 uchádzačov o zamestnanie. Možno im budú radiť, ako sa lepšie strkať lakťami. Tento projekt vyzerá šitý skôr na mieru poradcom ako mladým nezamestnaným," zdôraznil Moravčík. 

Ministerstvo práce chce tiež podľa Moravčíka pokračovať v projekte manipulácie štatistík nezamestnanosti mladých cez vytváranie dočasných pracovných miest z eurofondov. Upozornil, že ho skrylo pod názov Šanca pre mladých na zamestnanie. "Spolu s ďalšou aktivitou je naň vyčlenených až 45 miliónov eur. Budú to ďalšie pracovné miesta na jeden a pol roka. Smeru možno pomôžu do volieb, ale nezamestnanosť mladých sa potom opäť výrazne zhorší. Zneužitých môže byť aj 10 miliónov eur na podporu start-upov. Pri nich totiž hrozí, že cez nastrčených študentov budú získavať biznismeni v pozadí dotácie na svoje riskantné plány,“ zdôraznil podpredseda KDH. 

Medzi zmysluplné aktivity patrí podľa Moravčíka zavádzanie duálneho vzdelávania a praxe v školách. "Vyzerá to však tak, že veľká časť z miliónov pre mladých sa vyhodí na nezmyselné projekty, na manipuláciu štatistík a na obohatenie vyvolených na úkor mladých nezamestnaných," povedal s tým, že ak by minister práce chcel skutočne pomôcť mladým ľuďom, tak by tento veľký balík peňazí použil na zmenu školstva z teoretického na praktické, na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku a na odvodové prázdniny pre tých mladých, ktorí už zápasia s nezamestnanosťou. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok