Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Michael Gove
Michael Gove
28.07.2019 15:08 Zahraničie
Vláda predpokladá brexit bez dohody, tvrdí Gove
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.07.2019 15:08 Zahraničie

Vláda predpokladá brexit bez dohody, tvrdí GoveLONDÝN - Britská vláda "pracuje s predpokladom", že Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody. V novinách The Sunday Times sa tak vyjadril šéf úradu vlády Michael Gove. Hoci sa s jeho tímom stále snažia dosiahnuť dohodu s Bruselom, odchod bez nej je podľa jeho slov "veľmi reálnou vyhliadkou". Premiér Boris Johnson trvá na tom, že Británia opustí úniu do 31. októbra.


Gove, ktorého Johnson poveril plánovaním brexitu bez dohody, povedal, že dohoda, ktorú s úniou vyjednala predošlá predsedníčka vlády Theresa Mayová, nebude stačiť. Dúfa, že sa lídri EÚ môžu ešte prikloniť k myšlienke uzavretia novej dohody. "Musíme však pracovať s predpokladom, že tak neurobia. Zatiaľ, čo sme optimistickí o budúcnosti, sme realisti o potrebe plánu pre každú možnosť," uviedol politik.

Podľa Govea je veľkou chybou Mayovej dohody takzvaná írska poistka - opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť návratu takzvanej tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Práve poistka bola dosiaľ problematickým bodom rokovaní o brexite.

Hlavný tajomník ministerstva financií Rishi Sunak pre televíziu Sky uviedol, že urýchľujú prípravy na brexit bez dohody, "čo je v súčasnosti vládnou prioritou číslo jedna". Ak EÚ znovu neotvorí diskusiu o írskej poistke, tak je "správne, aby sme sa poriadne pripravili, s presvedčením a hlavne finančnými zdrojmi, ktoré teraz bude štátna pokladnica dodávať správne," povedal politik.