Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Mapa
Mapa
26.05.2021 12:37 Domov
Vláda prijala návrh cestovného semaforu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.05.2021 12:37 Domov

Vláda prijala návrh cestovného semaforuBRATISLAVA - Úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas pandémie COVID-19 a tiež epidemiologické zabezpečenie vstupu na územie SR tak, aby sa predišlo zbytočnému riziku opätovného zavlečenia nákazy.


Vyplýva to z materiálu Ministerstva zdravotníctva, ktorý na dnešnom rokovaní schválila vláda. Do platnosti vstúpi v pondelok 31. mája.

 

 

Čo umožňuje cestovný semafor?
Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácií v krajinách sveta, ktoré delí na zelené, červené a čierne krajiny. Súčasne poskytuje jednoduché, zrozumiteľné, cielené a vykonateľné epidemiologické opatrenia v podobe karanténnych a diagnostických nástrojov. Tie sú podľa materiálu nastavené tak, aby čo naviac motivovali k cestovaniu po zelených krajinách a odrádzali od návštevy do čiernych krajín, kde existuje vážne riziko zavlečenia nových a nebezpečných mutácií.

 

Prečítajte si tiež: COVID semafor ohľadom cestovania by mohol byť platný už tento týždeň


Zelené krajiny sú tie, v ktorých je epidemická situácia priaznivá, patria sem všetky krajiny Európskej únie bez rozdielu na epidemickú situáciu.

 

Červené krajiny definované nepriaznivou epidemickou situáciou, kde je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100-tisíc obyvateľov, alebo sa tam epidemická situácia rýchlo zhoršuje.

 

Čierne krajiny sú definované výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 s výnimkou takzvaného britského variantu. Pod túto definíciu aktuálne spadajú štáty ako Brazília, India či Juhoafrická republika.

 

Ďalej sa sem radia krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými alebo nekvalitnými dátami. Pod túto definíciu spadajú mnohé zámorské mikroštáty alebo väčšina krajín afrického kontinentu. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bude prostredníctvom pravidelných vyhlášok precizovať červené a čierne krajiny pre potreby pravidelných cestujúcich, takzvaných pendlerov.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok