Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. okt. 2021Hedviga
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber z vysokoškolskej promócie.
Ilustračný záber z vysokoškolskej promócie.
04.11.2020 10:07 Domov
Vláda už schválila návrh zákona, ktorým chcú odoberať vysokoškolské tituly a hodnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.11.2020 10:07 Domov

Vláda už schválila návrh zákona, ktorým chcú odoberať vysokoškolské tituly a hodnostiPodľa princípu, kto udeľuje, ten aj odníma, by mali mať túto právomoc vysoké školy. Rozhodovať môže univerzitný rektor na základe komisie.


Rozhodovať o dobratí titulu by mal vtedy, ak absolvent záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval, alebo úmyselne neoprávnene použil časť inej práce. Súčasťou budú aj prípady, ak sju študent skopíroval celú záverečnú prácu od niekoho iného. Patriť sem budú aj prípady, ak absolventa odsúdili za úmyselný trestný čin, vďaka čomu titul, alebo akademicko-vedeckú hodnosť získal.

 

Vládni predkladatelia sa inšpirovali Českou republikou. Podľa rezortu školstva je dôležité dať túto právomoc práve šéfovi univerzity až po stanovisku komisie. Navyše oproti českému modelu je v našom návrhu aj povinnosť, aby sa v komisii nachádzal aj právnik. Takýto prístup bude ja pri druhostupňovom rozhodovaní. Vtedy má ortieľ vydať odvolacia komisia.

 

 

Práve Ministerstvo obrany (MO) SR chcelo doplniť nový bod s tým, že ministerstvo nebude v tomto prípade odvolacím orgánom. Doteraz je totiž ministerstvo obrany pri zákone o vysokých školách práve takýmto orgánom, čo už MO SR nechce, a to pre potrebu určenia jednoznačnosti právnej úpravy.

 

Tento zákon, o ktorom sa začalo hovoriť po kauzách viacerých politikov s plagiátorstvom, by mohol byť účinný od začiatku budúceho roka. Zákonodarci ho už majú v druhom čítaní legislatívneho procesu.

 reklama


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok