Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister obrany SR Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď
16.10.2020 17:39 Domov
Vlastníte pištoľ? Pozor, platnosť zbrojného preukazu by sa mala meniť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.10.2020 17:39 Domov

Vlastníte pištoľ? Pozor, platnosť zbrojného preukazu by sa mala meniťBRATISLAVA - Doba platnosti zbrojného preukazu by sa mala skrátiť z 10 rokov na päť. Navrhuje to Ministerstvo vnútra SR (MV SR) v rámci novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorá bola predložená do medzirezortného pripomienkového konania.


Ministerstvo tiež navrhuje obmedziť platnosť zbrojnej licencie z neurčitej doby na päť rokov. Súčasťou návrhu je aj zámer prekategorizovať niektoré zbrane na zbrane kategórie A, teda zakázané.

 

Zakáže sa istý typ pištolí 

Cieľom zmeny v legislatíve je podľa rezortu prispôsobenie sa európskej legislatíve. „Cieľom návrhu zákona je dosiahnutie rovnováhy medzi záväzkom zabezpečiť určitú slobodu pohybu niektorých strelných zbraní a ich hlavných častí v rámci Európskej únie (EÚ) na jednej strane a potrebou kontrolovať túto slobodu primeranými bezpečnostnými zárukami na druhej strane. Týmto návrhom zákona sa prijímajú primeraným spôsobom legislatívne opatrenia na zamedzenie zneužívania strelných zbraní na trestnú činnosť súvisiacu najmä s teroristickými útokmi,“ konštatuje ministerstvo vnútra.

 


Zmeny sa dotknú zbraní, ktoré sú momentálne zaradené v iných kategóriách, mali zaradiť do kategórie A, teda medzi zbrane zakázané.

 

„Ide o zbrane, ktoré sú podľa smernice najnebezpečnejšie a je u nich najväčšia pravdepodobnosť zneužitia na trestnú činnosť, najmä teroristické útoky. Ide napríklad o zbrane so zásobníkmi s veľkou kapacitou, teda na 10, respektíve 20 nábojov,“ uvádza ministerstvo.

 

Niektoré zbrane boli zneužité pri teroristických útokoch
Novela tiež navrhuje, aby sa zbrane kategórie A, B (krátke opakovacie palné zbrane alebo krátke samonabíjacie palné zbrane) a C (napríklad dlhé jednovýstrelové alebo viacvýstrelové palné zbrane), ktoré boli upravené na kategóriu D (zbrane prerobené za účelom používania na cvičnú streľbu, pre zábavu alebo rekonštrukcie bojov) boli ponechané v ich pôvodných kategóriách.

 

Dôvodom je, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch.

Ministerstvo tiež navrhlo napríklad zabezpečenie online prístup do informačného systému zbraní, streliva a strelníc MV SR prostredníctvom elektronických služieb pre občanov a podnikateľov na úseku zbraní a streliva.

 

Ten má zabezpečiť oprávneným subjektom prístup do informačného systému, ktorý zaznamenáva všetky informácie týkajúce sa strelných zbraní a ich držiteľov, ktoré sú potrebné na ich evidenciu.

V prípade schválenia by novela mala nadobudnúť účinnosť 1. marca 2021.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Ján KrošlákNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok