Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Politické subjekty sa mohli svoje kandidačné listiny odovzdať do polnoci 1. decembra 2019.
Politické subjekty sa mohli svoje kandidačné listiny odovzdať do polnoci 1. decembra 2019.
02.12.2019 06:37 Parlamentné voľby 2020
AKTUALIZÁCIA: Vo februárových voľbách si budeme vyberať z 25 politických strán či hnutí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.12.2019 06:37 Parlamentné voľby 2020

AKTUALIZÁCIA: Vo februárových voľbách si budeme vyberať z 25 politických strán či hnutíBRATISLAVA - Krátko pred polnocou ešte stihlo na Ministerstve vnútra SR odovzdať svoju kandidačnú listinu hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).


Kandidátky pre voľby do NRSR sa museli doručiť zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán najneskôr do polnoci 1. decembra. Ako informovala Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zasadne v piatok 6. decembra a bude registrovať kandidačné listiny a žrebovať čísla.

 


Na kandidačnej listine môže byť najviac 150 kandidátov. Strany, hnutia či koalície pri ich podávaní musia dbať na splnenie všetkých povinností. Ako konkretizovala Kirinovičová, nemali by napríklad zabudnúť, že "vo vyhlásení člena politickej strany, musí byť podpis člena osvedčený. To isté platí v prípade vyhlásenia člena strany, že je členom najvyššieho orgánu strany“.

 

Po podaní kandidačnej listiny ju nie je možné dopĺňať o ďalších kandidátov ani meniť ich poradie. Stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry, alebo odvolať kandidáta je možné 48 hodín pred začiatkom volieb, teda 27. februára 2020 do 7:00.

 

Kandidujúce politické strany

O hlasy voličov sa budú uchádzať tieto politické subjekty: 99% - občiansky hlas; Demokratická strana; Dobrá voľba; Hlas ľudu; Hlas pravice; Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko; Kresťanskodemokratické hnutie; Magyar Közösségi Összefogás - Maďarská komunitná spolupatričnosť; Máme toho dosť!; Most-Híd; Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola; Práca slovenského národa; Sloboda a Solidarita; Slovenská liga; Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku; Slovenská národná strana; Slovenské Hnutie Obrody; Sme rodina; Smer - sociálna demokracia; Socialisti.sk; Solidarita - Hnutie pracujúcej chudoby; Starostovia a nezávislí kandidáti; Vlasť; Za ľudí, Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia.

 


Spolu s kandidátkou, vo forme listiny ako aj elektronickej forme, musia politické subjekty predložiť medzi iným aj potvrdenie o zaplatení volebnej kaucie 17-tisíc eur. Kauciu vráti ministerstvo vnútra strane alebo koalícii, ktorú nezaregistruje, a zo zaregistrovaných tým, čo získajú vo voľbách aspoň 2% platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.

 

 

Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz. Občania SR, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou. Obe skupiny voličov o to musia požiadať písomne alebo elektronicky. Žiadosť o voľbu poštou musia voliči s trvalým pobytom v zahraničí doručiť ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb. Voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR a v deň volieb nebudú na Slovensku, musia o voľbu poštou požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

 

 

Parlamentné voľby sa sukutočnia v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00 hodiny. Politická kampaň sa oficiálne začala 5. novembra, dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania volieb. Voliť môžu slovenskí občania, ktorí v deň volieb dovŕšia minimálne 18. rok života. 

 

 reklama


Zdroj: SITA/netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, SITA, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok