Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
07.09.2018 10:00 Zahraničie
Vo svete žije najmenej 750 miliónov ľudí bez základných znalostí gramotnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.09.2018 10:00 Zahraničie

Vo svete žije najmenej 750 miliónov ľudí bez základných znalostí gramotnostiPARÍŽ/NEW YORK - Na tému gramotnosť a rozvíjanie kompetencií sa v roku 2018 bude na celom svete oslavovať Medzinárodný deň gramotnosti.


Pripadá na 8. septembra a oslavy tohto dňa sa uskutočnia v Paríži, sídle Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

 

Vo svete žije najmenej 750 miliónov ľudí, ktorí stále neovládajú základné kompetencie z oblasti gramotnosti, upozornilo UNESCO. Dve tretiny z uvedeného počtu sú ženy a spomedzi nich je 102 miliónov vo veku 15-24 rokov, uviedla organizácia sídliaca v hlavnom meste Francúzska. Zároveň zo 192 miliónov nezamestnaných na celom svete sa mnohým nepodarí nájsť dôstojné prostriedky na život. A to preto, že nemajú základné kompetencie z oblasti gramotnosti a nie sú teda schopní reagovať na podmienky stále sa rozvíjajúceho trhu práce.

 

Ako ďalej akcentovalo UNESCO, práve tieto výzvy sú stredobodom Medzinárodného dňa gramotnosti v tomto roku. Odborníci sa budú usilovať identifikovať účinné prístupy prepojené s rozvíjaním gramotnosti a kompetencií s cieľom pripraviť a podporovať celoživotné vzdelávanie tak, aby sa zlepšoval život a existenčné možnosti učiacich sa.

 

V rámci osláv Medzinárodného dňa gramotnosti je v Paríži na 7. septembra zorganizovaná medzinárodná konferencia na tému rozvíjania gramotnosti a kompetencií s účasťou odborníkov z celého sveta, informovalo UNESCO.

 

Od roku 1966 UNESCO každoročne 8. septembra pripomína Medzinárodný deň gramotnosti s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na analfabetizmus a mobilizovať ju, aby sa angažovala v jednom z dôležitých poslaní tejto organizácie - poskytovaní základného vzdelania pre všetkých.

 

Boj proti neznalosti čítania a písania sa presadil ako jedna z hlavných úloh UNESCO už v roku 1946, keď sa konala prvá generálna konferencia tejto organizácie OSN.

 

Na Svetovom kongrese ministrov školstva v septembri 1965 v Teheráne účastníci rozhodli, že 8. september, deň slávnostného otvorenia kongresu, bude vyhlásený za Medzinárodný deň gramotnosti a sláviť sa bude v každej krajine na svete.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok