24.01.2022 08:26 Osobnosti
Vo veku 96 zomrel Raphael Esrail, ktorý prežil Auschwitz
PARÍŽ – Vo veku 96 rokov zomrel Francúz Raphael Esrail, ktorý prežil internáciu v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz, oznámil v nedeľu Medzinárodný osvienčimský výbor (IAK). Informovala o tom agentúra DPA.
Esrail, ktorý bol podpredsedom IAK, sa ako mladý muž stal členom francúzskeho odbojového hnutia Résistance (Odpor), pripomenul výbor. Počas nacistickej okupácie Francúzska žil v meste Lyon, kde falšoval pasy a iné doklady totožnosti, čím mnohých ľudí zachránil pred smrťou v koncentračných táboroch. Nacisti zadržali 19-ročného Esraila v roku 1944 za to, že bol členom Résistance a Žid. Bol deportovaný do vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, odkiaľ bol v rámci tzv. pochodu smrti nútený kráčať do koncentračného tábora Dachau, ktorý bol vzdialený takmer 700 kilometrov. Americká armáda ho oslobodila v máji 1945. Esrail začal o tomto období svojho života rozprávať až po niekoľkých desaťročiach.
„Až neskôr dokázal rozprávať o tom, čo videl v Auschwitzi a čo sa (tam) stalo jemu a ostatným väzňom,“ povedal výkonný podpredseda IAK Christoph Heubner.
„Náš priateľ a brat Raphael Esrail nám bude veľmi chýbať, najmä vzhľadom na antisemitské a krajne pravicové útoky a konšpiračné teórie, ktorým sú v súčasnosti vystavené európske demokracie,“ dodal Heubner. Esrail bol po svojom zadržaní v roku 1944 nejaký čas uväznený v zbernom tábore Drancy pri Paríži. Tam sa stretol so svojou budúcou manželkou Liliane Badourovou, ktorú nacisti následne tiež deportovali do Auschwitzu. Obaja prežili a v roku 1948 sa vzali. Liliane Badourová-Esrailová zomrela 1. mája 2020. Esrail krátko pred smrťou svojej manželky predstavil v Berlíne nemecké vydanie jej spomienok s názvom Die Hoffnung auf einen Kuss. Auschwitz, Liliane und ich (Nádej na bozk. Osvienčim, Liliane a ja).
Možno vás zaujme: Spojené štáty odporučili svojim občanom, aby necestovali do Ruska
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský
Foto: Reprofoto YouTube
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk