Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. okt. 2020Aurélia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
vodný mlyn, Kolárovo
vodný mlyn, Kolárovo
09.10.2019 11:04 Kultúra
Vodný mlyn v Kollárove poznajú aj v Južnej Amerike
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2019 11:04 Kultúra

Vodný mlyn v Kollárove poznajú aj v Južnej AmerikeKOLÁROVO - Tento mlyn patrí k posledným plávajúcim vodným mlynom na Slovensku a je zároveň naším jediným dochovaným lodným mlynom. Postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a dnes sa v ňom nachádza expozícia s technickými časťami i dobovým zariadením.


Vedie k nemu 86-metrový most, ktorý je často označovaný za najdlhší zastrešený riečny most v Európe s celodrevenou konštrukciou. Kolárovský vodný lodný mlyn je kópiou, ktorú vyrobili v roku 1983 v komárňanských lodeniciach podľa projektov už zaniknutého mlyna v Radvani nad Dunajom.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🇬🇧 Floating water mill in Kolarovo (Slovakia). The last boat mill in Slovakia is situated on the dead arm of Little Danube river. 🇸🇰 Lodný mlyn v Kolárove. Posledný lodný mlyn na Slovensku je situovaný na mŕtvom ramene rieky Malý Dunaj. #vodnymlyn #mlyn #kolarovo #vodnymlynkolarovo #malydunaj #littledanube #dunaj #danuberiver #watermill #mill #muzeum #slovensko #slovakia #pamiatka #historicalmonument #flour #thisisslovakia #insta_svk #praveslovenske #takeslovenske #slovakiatravel #visitslovakia #goodideaslovakia #slovenskojekrasne #tipnavylet #kamnavylet #beautifulslovakia #planetslovakia #fotografieslovenska

Príspevok, ktorý zdieľa Václav Sulek (@fotografieslovenska),

 

"Jedine hriadeľ musel byť z vode odolného dreva. Používal sa červený smrek alebo dub. V lodeniciach však použili pevnejšie drevo aj na častiach, kde sa kedysi nepoužívalo. Lode mlyna takisto nie sú z dreva, ale majú oceľové dná. Vďaka tomu ich nemusíme ťahať každú zimu na breh," prezradila Helena Šáliová zo združenia, ktoré sa o mlyn v Kolárove stará.

 

 

Vodný mlyn v Kolárove ešte v 90. rokoch minulého storočia chátral. Od roku 1995 v ňom bolo zriadené múzeum a začala sa jeho obnova. Cesta k nemu vedie cez 86-metrový most, ktorý je často označovaný za najdlhší zastrešený riečny most v Európe s celodrevenou konštrukciou.

 

 

V súčasnosti tu návštevníci okrem samotného mlyna môžu navštíviť malé technické múzeum s ukážkami poľnohospodárskych strojov a náradia, gazdovský dvor s rôznymi domácimi zvieratami a okrem toho aj prírodu lužných lesov v jeho okolí. V poslednom období začínajú kolárovský mlyn čoraz viac objavovať turisti, ktorí ho v roku 2014 vo verejnom hlasovaní označili za najobľúbenejšiu turistickú atrakciu Nitrianskeho kraja.  

 

 

 

Podľa Šáliovej bola aj tohtoročná letná sezóna mimoriadne vydarená. "Zaznamenali sme najvyššiu návštevnosť vôbec. Doteraz sme mali rekord 13 000 ľudí za celý rok, teraz sme evidovali vyššie číslo už koncom septembra a ešte máme nahlásené viaceré zájazdy." 

 

"Veľký záujem o mlyn prejavujú aj zahraniční turisti. Prichádzajú sem z nielen z okolitých krajín, ale aj z Anglicka, Ruska a Austrálie. Nedávno sme tu mali dokonca celý autobus návštevníkov z Argentíny," dodala Šáliová.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Facebook, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok