Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Úroveň kvality vody na kúpaliskách je veľmi dôležitá.
Úroveň kvality vody na kúpaliskách je veľmi dôležitá.
15.07.2020 07:30 Domov
Vodu na kúpaliskách aj prírodných vodných plochách môžu ľudia sami ohodnotiť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.07.2020 07:30 Domov

Vodu na kúpaliskách aj prírodných vodných plochách môžu ľudia sami ohodnotiťBRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zbiera v rámci aktuálnej kúpacej sezóny prostredníctvom anonymného dotazníka na svojom webe údaje o ochoreniach a zdravotných ťažkostiach súvisiacich s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie.


"Získané údaje budú podkladom pri určovaní postupov na zníženie zdravotných rizík spojených s kvalitou vody na kúpanie. Rovnako nám pomôžu skvalitniť výkon štátneho zdravotného dozoru nad problematikou vody na kúpanie," vysvetlila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. Vyzýva ľudí, aby dotazník vyplnili.

 

 

Od 27. júla 2018 do 8. januára vyplnilo dotazník na internete spolu 222 respondentov. Zdravotné ťažkosti sa po kúpaní na prírodných vodných plochách a umelých kúpaliskách objavili u 21 % respondentov.

 

Približne 59 % ľudí, ktorí vyplnili dotazník, si pred návštevou prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou a bez prevádzkovateľa neoverovalo kvalitu vody na kúpanie. Podľa Račkovej uviedlo 40 % doterajších respondentov, že pri kúpaní nezaznamenali žiadne nedostatky. Zhruba 36 % vidí nedostatky vo vybavení a prevádzke kúpaliska. Ide napríklad o nefunkčné toalety, nedostatočnú čistotu, absenciu plavčíka a ďalšie.

 

 

S kvalitou vody na kúpanie nie je spokojných 24 % zúčastnených. Voda podľa nich napríklad zapácha,zníženú priehľadnosť a podobne. "V súčasnosti nie sú na národnej úrovni dostupné dostatočné štatistické údaje o ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, ktoré by súviseli s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie na prírodných vodných plochách a kúpaliskách," priblížila Račková.

 

 

ÚVZ SR i regionálne úrady verejného zdravotníctva informujú verejnosť o kvalite vody na kúpanie na umelých a prírodných kúpaliskách i na prírodných vodných plochách bez prevádzkovateľa na svojich weboch. Kúpacia sezóna na Slovensku oficiálne trvá od 15. júna do 15. septembra.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok