Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2020Oliver
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Obrnený buldozér
Obrnený buldozér
05.04.2019 12:02 Zaujímavosti
Ruské jednotky v Arktíde dostali na zvýšenie bezpečnosti špeciálne buldozéry
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2019 12:02 Zaujímavosti

Ruské jednotky v Arktíde dostali na zvýšenie bezpečnosti špeciálne buldozéryTASS – Súčasťou vojenských arktických brigád sa stali špeciálne buldozéry. Sú nepriestrelné, môžu odolať výbuchu granátov, paľbe ručných zbraní či dokonca aj protitankovým strelám.


Špeciálny buldozér je určený nielen na výstavbu ciest, ale aj evakuáciu vozidiel pod paľbou a zničenie nepriateľského opevnenia. Vozidlo je plne zautomatizované a veľmi dobre prispôsobené na prácu v ťažkých podmienkach. Jeho motor sa spustí aj pri teplote - 60 stupňov.

 

Skúsenosti s používaním takejto techniky v Sýrii ukázali, že pre vojenské jednotky sú potrebné jednoduché stroje so špeciálnym, no nie veľmi drahým vybavením.

 

Súčasťou buldozéru vyrobeného pre armádu je obrnený kokpit pre pracovisko vodiča a chránená kapota. Hmotnosť vozidla je viac ako 20 ton, a rýchlosť v priemere 10 km/h. Buldozér, špeciálne upravený pre prácu v Arktíde, je schopný vykonávať veľké objemy zemných prác v teplotných pásmach od -60 až do +45 stupňov Celzia. 

 

Pancierové dosky do hrúbky 20 mm chránia vodiča pred guľkami, úlomkami škrupín alebo vzduchovými bombami, ako aj protitankovými raketami. Kabínové a bočné dvere buldozéru sú vybavené nepriestrelným sklom, ktoré vodičovi poskytuje požadovanú viditeľnosť aj bezpečnosť.

 

V budúcnosti by mohli byť dokonca na stroj nainštalované špeciálne sieťové mreže, ktoré budú chrániť pred kumulatívnymi škrupinami a ručnými protitankovými granátometmi. Takýto kombinovaný typ brnenia, ako sa ukázalo aj v Sýrii, môže výrazne znížiť stratu vojenského personálu a účinne uskutočňovať bojové misie.

 

Buldozéry sú potrebné na rýchlu výstavbu opevnení, demoláciu barikád a výstavby najjednoduchších technických prekážok, ako sú hlinené hradby alebo násypy. Tieto stroje sú potrebné aj pri premiestňovaní veľkých objemov pôdy, zásypov a jám, demontážnych trosiek, barikád či opravy ciest počas vedenia bojových operácií.

 

V čase mieru sa buldozéry môžu zúčastniť núdzových záchranných operácií. Dodatočná obrana výrazne neovplyvní základné charakteristiky vozidla – naopak, brnenie bude schopné chrániť riadiaci kokpit stroja pred padajúcimi stromami alebo troskami budov a stavieb.

 

Prax používania tejto techniky je rozšírená na Blízkom východe. V Arktíde, samozrejme, nie sú žiadne barikády, ale táto technika je užitočná na odpratávanie snehových závejov či ľadu, aby sa tu mohla vybudovať infraštruktura.reklama


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok