Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2022Drahomíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.05.2014 14:11 Domov
Voliči môžu ovplyvniť poradie kandidátov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.05.2014 14:11 Domov

Voliči môžu ovplyvniť poradie kandidátovBRATISLAVA - Občania môžu pri eurovoľbách ovplyvniť poradie kandidátov a svojich favoritov posunúť na kandidátkach vyššie.


"Podmienka na zmenu poradia je, aby zakrúžkovaný, teda preferovaný kandidát získal najmenej desať percent z hlasov, ktoré jeho politická strana získala," povedala pre agentúru SITA zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie pre voľby do Európskeho parlamentu Eva Chmelová. Na hlasovacom lístku môžu voliči zakrúžkovať poradové číslo pri dvoch kandidátoch.

 

Aby sa strane či koalícii ušiel mandát v Európskom parlamente, musí získať najmenej päť percent hlasov oprávnených voličov. Zákon o voľbách do Európskeho parlamentu ďalej hovorí, že ak najmenej desatina z celkového počtu voličov, ktorí odovzdali platný hlas pre stranu alebo koalíciu, využila právo prednostného hlasu, mandát dostane najskôr ten z kandidátov, ktorý získal najmenej desať percent prednostných hlasov. Ak strane pripadlo viac mandátov a viac jej kandidátov spĺňa desaťpercentnú podmienku, mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov. Ak by sa stalo, že kandidáti dostali rovnaký počet prednostných hlasov, rozhodne ich pôvodné poradie na hlasovacom lístku. 

 

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 81 žien. 

 

Voliči po príchode do volebnej miestnosti musia ukázať svoj občiansky preukaz. V prípade voľby mimo miesta trvalého pobytu sa preukazujú aj voličským preukazom. O ten je možné požiadať na príslušnom obecnom, miestnom či mestskom úrade podľa miesta trvalého pobytu občana najneskôr vo štvrtok 22. mája podľa úradných hodín. Oprávnení voliči dostanú vo volebnej miestnosti hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Následne označia svojho favorita spomedzi kandidujúcich politických strán a koalícií tak, že zakrúžkujú poradové číslo maximálne dvoch kandidátov. Hlasovací lístok po vložení do obálky treba osobne vhodiť do volebnej urny. Voličom, ktorí pre zdravotné postihnutie nemôžu sami vložiť obálku do schránky, môžu pomôcť iní voliči, nie však členovia okrskových volebných komisií. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok