19. máj. 2022Gertrúda
Volko bol prvým Slovákom, ktorý sa predstavil v semifinále niektorého zo šprintérskych behov na majstrovstvách sveta v atletike.
10.08.2017 07:54 Šport
Volko historicky prvým Slovákom v semifinále šprintu na MS, na finále nedosiahol

LONDÝN - Slovenský reprezentant Ján Volko (BK HNTN Bratislava) výkonom 20,61 s skončil na šiestom mieste v druhom semifinále behu na 200 m na XVI. majstrovstvách sveta v atletike v Londýne. Znamená to, že 20-ročný zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka bude chýbať vo finále, kde sa predstavia dvaja najlepší z troch semifinálových behov plus ďalší dvaja s časmi. V sumáre všetkách troch semifinálových behov Volko skončil na pätnástom mieste.

Víťazom druhého semifinálového behu v protivetre -0,3 m/s sa stal Jareem Richard z Trinidadu a Tobaga za 20,14 s, ktorý predtým bol najrýchlejší aj v rozbehoch. Z druhého miesta postúpil Japonec Abdul Hakim Sani Brown (20,43). Semifinále mužskej dvojstovky rovnako ako celý stredajší program na MS v atletike poznačil vytrvalý dážď. Istotu postupu z prvého semifinále majú Američan Isiah Young (20,12) a Isaac Makwala z Botswany (20,14). Finále bude vo štvrtok 10. augusta o 22.52 h.

"Som veľmi šťastný, že som v semifinále neskončil posledný, čo bol môj cieľ. Beh nebol ideálny a dobrý vzhľadom na počasie aj chýbajúce sily. Predviedol som však to, na čo som mal. Pätnáste miesto je nad moje očakávania. Som s ním maximálne spokojný, vďačný a šťastný," uviedol Ján Volko vo videu na facebookovom profile skupiny Top Athletics.

Volko bol prvým Slovákom, ktorý sa predstavil v semifinále niektorého zo šprintérskych behov na majstrovstvách sveta v atletike. Volkov osobák i sezónne maximum je 20,33 sekundy z nedávnych ME do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi, kde bral zlatú medailu. Na MS v Londýne sa predtým predstavil na 100 m. V najkratšom šprinte obsadil celkovú 28. priečku, keď v kvalifikácii zlepšil slovenský rekord na 10,15 s.

V semifinále na 200 m chýbal fenomenálny Jamajčan Usain Bolt, ktorý v rámci svojej londýnskej rozlúčky s profikariérou absolvoval iba stovku a pred sebou má ešte štafety na 4x 100 m.

Výsledky:

MUŽI

200 m - II. semifinále (-0,3 m/s): 1. Richards (Trin. a Tob.) 20,14, 2. Sani Brown (Jap.) 20,43 - postúpili do finále, 3. Y. Blake (Jam.) 20,52,...6. JÁN VOLKO (SR) 20,61

Do finále postúpili: Isiah Young (USA) 20,12,Isaac Makwala (Bot.) 20,14,Jereem Richards (Trin. a Tob.) 20,14, Ramil Gulijev (Tur.) 20,17, Nethaneel Mitchell-Blake (V. Brit.) 20,19, Ameer Webb (USA) 20,22, Wayde van Niekerk (JAR) 20,28, Sani Brown (Jap.) 20,43,...15. Ján Volko (SR) 20,61 - nepostúpil