Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Volodymyr Yegorov
Volodymyr Yegorov
18.09.2013 15:04 Domov
Volodymyra Yegorova sa chystajú vyhostiť na Ukrajinu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2013 15:04 Domov

Volodymyra Yegorova sa chystajú vyhostiť na UkrajinuBRATISLAVA - Slovenské orgány sa chystajú reálne vyhostiť Ukrajinca Volodymyra Yegorova, ktorého v utorok Krajský súd v Trnave prepustil z väzby po náleze Ústavného súdu SR.


"Osoba je v útvare policajného zaistenia pre cudzincov za účelom administratívneho vyhostenia na Ukrajinu," uviedla pre agentúru SITA policajná hovorkyňa Denisa Baloghová. Volodymyra Yegorova už pravdepodobne čaká na Slovensku len pobyt v policajnom zariadení, kým mu zastupiteľský úrad jeho domovskej krajiny nevydá platné doklady. O administratívnom vyhostení Volodymyra Yegorova zo Slovenska sa rozhodlo už dávno, ale krajinu napokon neopustil, lebo súd ho vzal do väzby opäť, ale pre obvinenie v inom prípade.

Verdikt o administratívnom vyhostení padol v júli 2010 po tom, ako bratislavský krajský súd potvrdil pre Volodymyra Y. štvorročný trest za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti, ktorá súvisela s vývozom kradnutých áut. Zatiaľ je to jediný prípad, v ktorom bol Volodymyr Yegorov u nás právoplatne odsúdený. Trest si však odsedel už vo výkone väzby, takže súd po potvrdení rozsudku rozhodol o jeho prepustení. 

Volodymyra Y. na Slovensku súdia v dvoch prípadoch. Na Okresnom súde v Trnave čelí obžalobe zo zorganizovania vraždy spolumajiteľa erotického salónu Dallas v Galante Miloša Žilineka z 2. februára 1999. Okrem toho ho už dlhšie súdia v Bratislave, kde krajský súd znova rieši kauzu piatich vrážd. "Ak opustí územie Slovenskej republiky, tak bude problém efektívne vykonať trestné konanie, ktoré sa s ním vedie u nás a zatiaľ sa neskončilo," vyjadril sa pre agentúru SITA dekan Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy a bývalý šéf vyšetrovateľov na ministerstve vnútra Jaroslav Ivor. "Už som dlho v politike a dávam si naozaj pozor, aby som nekomentoval rozhodnutia súdov," reagoval na prípad minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho môže byť takáto situácia pre vyšetrovateľov, ktorí na týchto prípadoch intenzívne pracujú, aj frustrujúca. "Ale my sme tí, ktorí sa môžu takýmto rozhodnutiam iba prispôsobiť a rešpektovať ich, a to sme aj v tomto prípade urobili," uzavrel Kaliňák.

Ústavný súd SR v náleze z 5. júna uznal, že v prípade Volodymyra Yegorova bolo porušené základné právo na osobnú slobodu, garantované ústavou. Okrem toho bolo porušené aj jeho právo na slobodu a bezpečnosť podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ústavný súd riešil sťažnosť, ktorú Volodymyr Yegorov podal proti verdiktu Krajského súdu v Trnave o jeho väzbe. Trnavský súd rozhodoval vlani v septembri, pričom Volodymyr Yegorov bol väzobne stíhaný v rôznych prípadoch už od júna 2002. Ústavný súd zrušil uznesenie Krajského súdu v Trnave a vec mu vrátil na ďalšie konanie. 

Údajný šéf zločineckej skupiny sedel u nás vo väzbe od júna 2002. Na Okresnom súde v Trnave čelí obžalobe zo zorganizovania vraždy spolumajiteľa erotického salónu Dallas v Galante Miloša Žilineka z 2. februára 1999. Žilinek neprežil streľbu po incidente so skupinou po rusky hovoriacich mužov, ktorí od neho pýtali asi 200-tisíc slovenských korún. Podľa výpovede jedného zo svedkov bol podnik Dallas pod ochranou v tom čase silnej skupiny podsvetia, známej ako pápayovci. Volodymyr Yegorov tvrdí, že so streľbou v Dallase nemá nič spoločné. 

Okrem toho už dlhšie súdia Volodymyra Y. v Bratislave. Krajský súd znova rieši kauzu piatich vrážd s Volodymyrom Yegorovom, Eduardom V., Vasyľom P. a Mykolom Sh., ktorú mu vrátil Najvyšší súd SR v júni 2010. V dnes už zrušenom rozsudku pôvodne padli neprávoplatné doživotné tresty. Dôvodom zrušenia verdiktu bolo zistenie odvolacieho senátu, že prvostupňový rozsudok sa opiera o nahrávky priestorových odpočúvaní, ktoré boli súdu predložené zostrihané a procesne nepoužiteľné. Obžalovaným prokuratúra pripisovala vraždy štyroch Ukrajincov a jedného Slováka z konca 90. rokov. Išlo o členov ich skupiny, ktorí sa údajne stali pre nich nepohodlní. Skupinu okolo Volodymyra Yegorova oslobodili v ďalšej kauze dvoch vrážd.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok