Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. sep. 2020Jarolím
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Koronavírus záujem o prehliadky trochu zvýšil, inak by ich bolo menej ako v minulom roku.
Koronavírus záujem o prehliadky trochu zvýšil, inak by ich bolo menej ako v minulom roku.
22.07.2020 08:13 Domov
Všeobecné prehliadky u lekára využíva mierna nadpolovičná väčšina poistencov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.07.2020 08:13 Domov

Všeobecné prehliadky u lekára využíva mierna nadpolovičná väčšina poistencovBRATISLAVA - Účasť na preventívnych prehliadkach je najvyššia u všeobecných lekárov pre deti a dorast. Vyplýva to z údajov zdravotných poisťovní o absolvovaní preventívnych prehliadok v roku 2019.


"Spomedzi detí od dvoch do 17 rokov sa na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára pre deti a dorast zúčastnilo 67 % zo všetkých poistencov, ktorí mali na ňu nárok," uviedla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 

 

U detí by mala byť povinná

Doplnila, že deti majú absolvovať preventívnu prehliadku každé dva roky. Čo sa týka špecificky detí do dvoch rokov, rodičia na preventívnu prehliadku priniesli 100 % poistencov VšZP z tejto vekovej kategórie. Podobne sa na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára zúčastnilo podľa hovorkyne Union zdravotnej poisťovne (ZP) Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej približne 45 % ich poistencov do 18 rokov a 100 % detí do 1,5 roka. Matej Štepianský zo ZP Dôvera uviedol, že preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast absolvovalo 66 percent ich detských poistencov.

 

 

Zuby sú takisto dôležité

Na preventívnej prehliadke u stomatológa sa v roku 2019 zúčastnilo 45 % detských a 53 % dospelých poistencov VšZP, 53 % detských a 49 % dospelých poistencov ZP Dôvera a 44 % detí a 43 % dospelých poistených v Union ZP.

 

Prehliadka lekára u mužov

Účasť na preventívnych prehliadkach u všeobecného lekára pre dospelých, gynekológa a urológa v roku 2019 nedosahovala ani 50 %. K všeobecnému lekárovi v rámci prevencie prišlo 40 % dospelých poistencov VšZP, 36 percent dospelých poistencov ZP Dôvera a 16 % dospelých poistených v Union ZP.

 

 

"Ambulanciu gynekológa z dôvodu prevencie navštívilo 39 percent poisteniek VšZP vo veku 18 rokov a viac rokov," uviedla Štukovská.

 

Spomedzi poisteniek ZP Dôvera to bolo 38 percent. "Preventívnu gynekologickú prehliadku absolvovalo 36 percent všetkých poisteniek Union ZP, ktoré majú na ňu podľa zákona nárok," hovorí Dupaľová Ksenzsighová.

 

 

Výrazne najmenší záujem bol v roku 2019 o prevenciu u urológa. Zákon stanovuje, že na ňu majú mať nárok muži nad 50 rokov v niekoľkoročných intervaloch, poisťovne ju však v niektorých prípadoch nadštandardne preplácajú aj mladším mužom. Spomedzi poistencov VšZP aj ZP Dôvera prehliadku absolvovalo 13 percent poistených mužov, ktorí majú na ňu nárok. Spomedzi mužov poistených v Union ZP to bolo približne 5 percent.

 

Odhalenie ťažkých chorôb

"V rámci preventívnych prehliadok sa vykonávajú vyšetrenia, vďaka ktorým je možné odhaliť prevažnú väčšinu ochorení, napríklad poruchu funkcie obličiek a močového mechúra, vysoký krvný tlak, obezitu, diabetes, zápal, zmenenú hladinu tukov a podobne. Špeciálne skríningové vyšetrenia dokážu odhaliť aj niektoré onkologické ochorenia, a to už v začiatočnom štádiu. Napríklad rakovinu hrubého čreva a konečníka, krčka maternice, prsníka a prostaty," pripomína dôležitosť prevencie hovorkyňa Union ZP.

 

 

Koronavírus zdvihol záujem 

Z údajov zdravotných poisťovní však vyplýva, že tento rok v mesiacoch marec až máj počet ľudí navštevujúcich preventívne prehliadky oproti roku 2019 klesol aj o viac ako polovicu. Po uvoľnení opatrení vyhlásených v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 však poisťovne už registrujú zvýšený záujem o preventívne prehliadky. Očakávajú teda, že celkový pokles počtu preventívnych prehliadok tento rok v porovnaní s rokom 2019 nebude výrazný.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok