Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
12. aug. 2020Darina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
25.03.2020 09:16 Zdravie
Všetci s podozrením na koronavírus musia byť v izolácii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.03.2020 09:16 Zdravie

Všetci s podozrením na koronavírus musia byť v izoláciiBRATISLAVA - Človek s podozrením na nákazu novým koronavírusom musí byť v domácej izolácii, nesmie nikam cestovať a mal by obmedziť kontakty s inými ľuďmi.


Rovnako nenavštevovať kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia, neprijímať a nechodiť na návštevy.

 

Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webovom portáli s odporúčaniami k novému koronavírusu.

 

Sledujte svoj zdravotný stav

Treba sledovať svoj zdravotný stav a ak človek spozoruje aspoň jeden z príznakov ako horúčka, kašeľ alebo dýchavičnosť, hneď kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a dohodnúť sa na odbere biologického materiálu.

 

"Vykonávajte iba takú pracovnú činnosť, ktorú môžete robiť v mieste izolácie a na výučbové aktivity využívajte e-learningové formy," uvádza ÚVZ.

 

 

Človek v domácej karanténe by ju mal nahlásiť emailom alebo telefonicky svojmu všeobecnému lekárovi, v prípade detí pediatrovi. Lekár vypíše práceneschopnosť (PN), ktorú zašle priamo do Sociálnej poisťovne.

 

Ak má niekto obavu z ohrozenia svojich blízkych a chce karanténu absolvovať v zariadení Ministerstva vnútra SR, mal by zavolať na linku 112.

 

Dodržiavajte preventívne opatrenia

"Tu vám poskytnú možnosť ísť do najbližšieho účelového zariadenia, napríklad v Gabčíkove, na Donovaloch alebo v Liptovskom Jáne," informuje ÚVZ.

 

Ľudia, ktorí sa starajú o osobu čakajúcu na výsledky vyšetrenia na nový koronavírus, by podľa ÚVZ mali dodržiavať preventívne opatrenia, medzi inými používať jednorazové utierky alebo vreckovky, ktoré po použití vyhodia a okamžite si umyjú ruky mydlom a vodou. Následne si ich treba dôkladne utrieť.

 

 

Bielizeň, obliečky a uteráky by mali byť uložené v plastovom vreci a vyprané až vtedy, keď budú známe výsledky testov na koronavírus a budú negatívne.

 

Perte a žehlite pri najvyššej možnej teplote

"Pokiaľ potrebujete vyprať doma bielizeň a nie sú známe výsledky vyšetrenia, vyperte ho pomocou pracieho prostriedku pri najvyššej možnej teplote vhodnej pre danú bielizeň. Odporúčame teplotu nad 60 stupňov. Žehlite a sušte bielizeň na najvyššej možnej teplote, ktorá je vhodná pre danú textíliu," radia epidemiológovia.

 

"Pri manipulácii s bielizňou používajte jednorazové rukavice a očistite povrch v okolí práčky. Bielizeň nenoste do verejných práčovní. Po manipulácii s bielizňou si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou," doplnili.

 

 

Odpad vrátane rúšok a vreckoviek od osoby v izolácii musí byť uložený vo vrecku, ktoré je určené na odpadky a po naplnení musí byť zaviazané. Plastové vrecko ÚVZ odporúča vložiť do druhého vrecka, zaviazať a až potom vložiť do kontajnera na odpad.reklama


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok