Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slnečné lúče môžu byť niekedy veľmi zradné.
Slnečné lúče môžu byť niekedy veľmi zradné.
26.07.2019 12:37 Relax
Všetkého veľa škodí, rovnako to platí aj o opaľovaní sa na pláži
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2019 12:37 Relax

Všetkého veľa škodí, rovnako to platí aj o opaľovaní sa na plážiBANSKÁ BYSTRICA - Leto a s tým spojené prevažne slnečné počasie prináša so sebou okrem zábavy aj rôzne nástrahy. Jednou z nich je aj nadmerné vystavenie detí ultrafialovému žiareniu.


Slnko pôsobí pozitívne na psychiku človeka. V koži vytvára dôležitý vitamín D potrebný k správnemu metabolizmu kostí, k správnej stavbe a rastu zubov či vstrebávaniu vitamínu A.

 

 

Príliš časté slnenie má však na ľudské telo neblahé účinky. Slnečné žiarenie je elektromagnetické vlnenie, obsahujúce niekoľko zložiek s rôznym biologickým účinkom, hlavne ultrafialové (UV) žiarenie, viditeľné svetlo a infračervené lúče. Pre človeka má najväčší význam UV zložka slnečného žiarenia, ktorá sa podľa vlnovej dĺžky delí na UVA, UVB a UVC žiarenie.

 

"UVA zložka s najdlhšou vlnovou dĺžkou prechádza ozónovou vrstvou kompletne. Jej dlhodobé pôsobenie podporuje tvorbu voľných radikálov, ktoré napádajú membrány buniek a tým spôsobujú degeneráciu kože s následnými prejavmi predčasného starnutia kože," priblížila Katarína Slotová z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

 

 

UVB žiarenie je ozónovou vrstvou pohlcované asi z polovice. Spôsobuje hnedé sfarbenie kože efektom neskorej pigmentácie. Nadmerná dávka UVB žiarenia spôsobuje začervenanie, spálenie pokožky, narušenie DNA buniek, a tým aj zvyšovanie rizika vzniku zhubného ochorenia kože. "UVC žiarenie s najkratšou vlnovou dĺžkou - životu na zemi najškodlivejšie, by malo byť celkom absorbované ozónovou vrstvou atmosféry," podotkla Slotová.

 

Čím je vlnová dĺžka UV žiarenia dlhšia, tým sa dostáva hlbšie do kože, ktorú môže poškodzovať. Pretože koža má obmedzenú schopnosť regenerácie, môže sa stať, že niektoré bunky ostanú trvale poškodené bez možnosti regenerácie. Kožné defekty sa pritom nemusia prejaviť okamžite, ale aj po niekoľkých rokoch.

 

 

Koža detí je navyše tenšia a vyvíja sa imunitne i štrukturálne, preto je nárazové a niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve, prípadne v mladom veku veľmi rizikové. Takéto prehrešky sa kumulujú a až po rokoch môžu vyústiť do malígneho nádoru. "Aj ľuďom, ktorí sa nikdy nespália, môže časom hroziť malígna forma nádoru, pokiaľ sú často a dlho vystavovaní slnečnému žiareniu," upozornila odborníčka.

 

 

Podľa medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) je UV žiarenie zaradené do najvyššej kategórie rizika vzniku rakoviny kože. Znížiť vystavenie detí UV žiareniu, a tým aj zvýšiť prevenciu rozvoja melanómu kože je podľa Slotovej možné obmedzením detí pobytu na slnku tak, že nebudú vystavené slnečnému žiareniu asi dve hodiny predpoludním a dve hodiny popoludní, kedy sú slnečné lúče najintenzívnejšie.

 

 

"Nosenie slnečných okuliarov, klobúka a trička, či rešpektovanie individuálneho kožného fenotypu - to sú ďalšie jednoduché, ale účinné opatrenia na znižovanie vystavenia detí UV žiareniu," dodala Slotová na záver.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pixabay, Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok