Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.02.2019 09:08 Ekonomika
Vychovávať postihnuté dieťa je na Slovensku najťažšie, hovorí právnička
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.02.2019 09:08 Ekonomika

Vychovávať postihnuté dieťa je na Slovensku najťažšie, hovorí právničkaBRATISLAVA - V najťažšej životnej situácii sú na Slovensku matky zdravotne postihnutých detí. Myslí si to právnička Katarína Fedorová, ktorá sa venuje sociálno-právnemu poradenstvu pre ľudí so zdravotnými problémami, spolupracuje s Platformou rodín detí so zdravotným znevýhodnením či sociálno-právnou poradňou pre onkologických pacientov SOPO.


Tiež pomáha pacientom s poruchami imunity či sklerózou multiplex. Chorým a ich príbuzným často radí, na aké príspevky a benefity majú nárok a pomáha s ich vybavovaním.

 

"Osudy onkologických pacientov sú naozaj smutné, lenže najväčší problém na Slovensku majú podľa mňa mamičky a rodiny zdravotne postihnutých detí," hovorí na základe skúseností zo svojej práce Fedorová. Keď sa narodí zdravotne postihnuté dieťa, jeho matka veľmi často odchádza zo zamestnania, aby sa oň postarala. "Je na opatrovateľskom príspevku. Hoci ten bol zvýšený, ani zďaleka sa nedá povedať, že by pokrýval reálne potreby a náklady dieťaťa a matky," zhodnotila právnička. Podotkla tiež, že keď sa narodí zdravotne postihnuté dieťa, niektorí otcovia odídu od rodiny. Rodina vtedy musí vyžiť len z príspevkov a navyše má zvýšené náklady na zdravotnú starostlivosť o dieťa.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Being one of a kind means we are automatically the best in the world at what we do! #Autism #DifferentNotLess ☘️ ( Source: @asherunlimited ) ........................... I stared at this picture for like 5 minutes trying to come up with a caption that will do it justice. I failed miserably. So we are just going to go with "look at this human I made. he's pretty cute" . . . . #dwarfism #spondyloepiphysealdysplasia #cutekid #imadethis #easel , , , , #autism #autistic #autismawareness #acceptance #adhd #specialneeds #disability #autisticmemes #autismo #inclusion #autismspeaks #asd #autismmom #lightitupblue #aspergersyndrome #autisticartist #aspergersawareness #autismtattoo #warriordailys #littleneedhelp #kidsautism #disabilitylittle #advocatelittle

Príspevok, ktorý zdieľa Evolution (@littleneedhelp),

Následne takéto deti narážajú na problémy aj v rámci vzdelávania, hovorí Fedorová. Na Slovensku podľa nej dosť dobre nefunguje školská integrácia detí so zdravotnými problémami. Tie sú posielané do špeciálnych škôl, prípadne domov v rámci individuálnych vzdelávacích programov a majú ich vzdelávať mamy, ktoré sa o ne celý deň starajú. "Raz do týždňa tam chodí na dve hodiny učiteľka a inak je ťarcha na matke," doplnila.

 

V poradni SOPO Fedorová najčastejšie radí onkologickým pacientom v otázkach invalidného dôchodku a príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP). "Pacienti často nerozumejú tomu, že to sú oddelené systémy. Osobitne sa vybavuje invalidita v Sociálnej poisťovni, osobitne príspevky na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)," objasnila. Ako najväčší sociálno-právny problém všetkých ľudí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku vníma kompenzácie ŤZP.

 

K posudzovaniu invalidity existuje v zákone o sociálnom poistení tabuľka. Východiskom sú lekárske správy a posudzuje sa, nakoľko má človek obmedzenú schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť. "Väčší problém je s ÚPSVaR a kompenzačnými príspevkami, pretože pri mnohých nie je presne stanovené, pri akých ochoreniach máte na ne nárok. Posudzuje sa to individuálne a zákonite môžu vzniknúť nejaké pochybnosti alebo presvedčenie o nespravodlivosti," hovorí Fedorová.

 reklama


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok