Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. aug. 2020Oskár
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Alergici to v tomto období nemajú vôbec ľahké.
Alergici to v tomto období nemajú vôbec ľahké.
04.09.2019 13:19 Domov
Vysoké dávky peľu budú prítomné v ovzduší ešte niekoľko týždňov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.09.2019 13:19 Domov

Vysoké dávky peľu budú prítomné v ovzduší ešte niekoľko týždňovBANSKÁ BYSTRICA - Na celom území Slovenska sa v uplynulých dňoch vyskytol v ovzduší peľ ambrózie a pŕhľavy. Naopak nízku koncentráciu v ovzduší mal peľ paliny či niektorých alergických tráv.


Toto obdobie je každým rokom typické pre vyššie koncentrácie peľu inváznej ambrózie. "Najvyššie denné koncentrácie jej peľu zachytila monitorovacia stanica v Trnave, v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Žiline a v Nitre. Peľ pŕhľavy bol mnitorovacou stanicou zachytený v Žiline a v Banskej Bystrici." 

 

 

"Celkovo najnižšie koncentrácie všetkých druhov peľových alergénov v ovzduší za uplynulý týždeň zachytila monitorovacia stanica v Košiciach," konkretizovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

 

 

Denné hladiny spór húb (plesní) sa podľa nej udržali vo veľmi vysokých koncentráciách. Upozorňuje, že ich denné koncentrácie po dažďoch výrazne narastajú.

 


Aj napriek týmto skutočnostiam je prognóza na tieto a nasledujúce dni podľa odborníkov pre alergikov na peľ priaznivá. Dominantným a najsilnejším alergénom totiž aj naďalej ostáva invázna ambrózia. Končí však peľová sezóna paliny a denné koncentrácie jej peľu už nedosiahnu alergologicky významné hladiny.

 

 

Denné koncentrácie peľu ambrózie by mali ešte minimálne dva týždne dosahovať alergologicky významné hladiny na väčšine územia Slovenska. Vo vyšších koncentráciách sa ešte udrží peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy. Denné koncentrácie peľu burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov mierne poklesnú. Naopak, spóry húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie.
 reklama


Zdroj: SITA/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok