Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Vysoká škola môže uzatvoriť s podnikateľom zmluvu o štipendijnom programe.
Vysoká škola môže uzatvoriť s podnikateľom zmluvu o štipendijnom programe.
01.07.2019 13:19 Domov
Vysoké školy na Slovensku môžu od dnešného dňa vytvárať konzorciá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.07.2019 13:19 Domov

Vysoké školy na Slovensku môžu od dnešného dňa vytvárať konzorciáBRATISLAVA - Počnúc dnešným môžu vysoké školy vytvárať medzi sebou užšiu spoluprácu. Právna norma zároveň dáva študentom možnosť získať takzvané podnikové štipendiá.


Podľa vyjadrení koalície sa úprava konzorcií uskutočnila aj z dôvodu neefektívneho zlučovania vysokých škôl. "V praxi sa zistili nielen ekonomické, ale najmä politické prekážky takéhoto procesu. Formy zmluvného združovania si nevyžadujú centrálne politické rozhodnutia a plne rešpektujú princípy všetkých zložiek akademickej autonómie," dodávajú poslanci.

 

 

Zákon počíta so zriadením registra konzorcií, ktorý má viesť ministerstvo školstva. Zapisovať sa doň majú nasledovne názov a sídlo konzorcia vysokých škôl, predmet jeho činnosti, orgány, prostredníctvom ktorých konzorcium vysokých škôl koná, a mená osôb vykonávajúcich ich pôsobnosť.

 

Právna norma tiež umožní študentom vysokých škôl získať takzvané podnikové štipendiá. "Vysoká škola môže uzatvoriť s podnikateľom zmluvu o štipendijnom programe na poskytovanie podnikových štipendií," uviedol jeden z poslancov, ktorý zákon predkladali, poslanec Národnej rady SR Ľubomír Petrák (Smer-SD).

 

 

Ich účelom je podpora štúdia vo vybraných študijných programoch alebo motivácia na voľbu určitej témy záverečnej práce. Štipendium má poskytovať podnikateľ, ale do procesu výberu študentov a posudzovania nárokov bude zapojená aj vysoká škola. Priemerná mesačná výška podnikového štipendia, ktorá bude študentovi poskytnutá v jednom akademickom roku, nesmie presiahnuť štvornásobok sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pexels, Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok